Hoppa till huvudinnehållet

Stark seger för Ellenö i toppmatchen mot Håfreström

Publicerad:
Håfreströms IF förlorade mot Ellenö IK
Håfreströms IF förlorade mot Ellenö IK

Det var två topplag som möttes i division 5 Dalsland herr i fotboll på lördagen. Och det slutade med seger för bortalaget Ellenö, som besegrade Håfreström med 4-3 (2-1).

– Ingen större match, det märktes att det var två lag som inte hade något att spela för. Tycker ändå att det var ett rättvist resultat, kommenterade Ellenös tränare Christian Hultberg.

Segern var Ellenös sjunde på de senaste åtta matcherna.

Håfreström gjorde första målet. Ali Makiya slog till, redan i 15:e minuten.

Ellenö kvitterade till 1-1 efter en knapp halvtimmes spel, genom Dawoud Mourad.

Ellenö tog också ledningen i 34:e minuten, genom Kreshnik Bytyqi. Med en halvtimme kvar att spela fick Kreshnik Bytyqi träff på nytt och ökade ledningen för Ellenö.

I den 72:a minuten reducerade Ali Makiya för Håfreström.

Kreshnik Bytyqi ökade Ellenös ledning som med målet fullbordade sitt hattrick i 79:e minuten.

Reduceringen till 3-4 kom i slutminuterna, med två minuter kvar att spela, när Ali Makiya slog till och gjorde mål för Håfreström och som med målet fullbordade sitt hattrick. Mer än så blev det dock inte för Håfreström.

Det här var Ellenös femte uddamålsseger.

Resultaten i sista omgången betyder att Håfreström slutar på tredje plats i tabellen, och Ellenö på första plats.

Artikeltaggar

Division 5 DalslandEllenö IKFotbollHåfreströms IFHåvåsen

Så här jobbar Dalslänningen med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.