Hoppa till huvudinnehållet

Billingsfors IBK stod upp bra i premiären – orkade inte hela vägen: ”Godkänt”

Publicerad:
Lite nedslagna BIBK-spelare trots en bra insats.
Lite nedslagna BIBK-spelare trots en bra insats. Foto: Pontus Nordwall

Billingsfors IBK gjorde en väldigt fin seriepremiär hemma mot Skattkärrs IK och hade 2–2 med en period kvar att spela. Laget orkade dock inte hela vägen och gästerna kunde till slut vinna med 5–2.

– Vi stod upp bra och totalt sett är det en godkänd insats i premiären, säger lagkaptenen Niklas Ömnehag.

  • Arvid Svensson firar det första av sina två mål.
    Arvid Svensson firar det första av sina två mål. Foto: Pontus Nordwall
  • Alex Holm stod för en poäng i matchen.
    Alex Holm stod för en poäng i matchen. Foto: Pontus Nordwall
  • Billingsfors stod för hårt jobb, här syns Leo Josefsson och Axel Josefsson som stoppar en Skattkärrsspelare.
    Billingsfors stod för hårt jobb, här syns Leo Josefsson och Axel Josefsson som stoppar en Skattkärrsspelare. Foto: Pontus Nordwall
  • Oliwer Eriksson, tidigare i Billingsfors, spelar nu i Skattkärrs IK.
    Oliwer Eriksson, tidigare i Billingsfors, spelar nu i Skattkärrs IK. Foto: Pontus Nordwall
  • Matchen bjöd på mycket närkamper. Här har Skattkärrs Linus Albinsson hamnat ovanpå Johan Jansson.
    Matchen bjöd på mycket närkamper. Här har Skattkärrs Linus Albinsson hamnat ovanpå Johan Jansson. Foto: Pontus Nordwall
  • Anton Ericsson stod för två av Skattkärrs mål
    Anton Ericsson stod för två av Skattkärrs mål Foto: Pontus Nordwall
  • Skattkärr fick fira fem mål och en seger i seriepremiären
    Skattkärr fick fira fem mål och en seger i seriepremiären Foto: Pontus Nordwall
  • Jonathan Antonsson i Billingsfors match gjorde en fin insats trots fem insläppta mål.
    Jonathan Antonsson i Billingsfors match gjorde en fin insats trots fem insläppta mål. Foto: Pontus Nordwall
  • Lagkaptenen Niklas Ömnehag tyckte laget gjorde en godkänd premiärmatch.
    Lagkaptenen Niklas Ömnehag tyckte laget gjorde en godkänd premiärmatch. Foto: Pontus Nordwall

Det var en jämn inledning av matchen där Billingsfors var närmast att ta ledningen genom ett stolpskott från Jonathan Ottosson redan efter fyra minuters spel.

Istället kunde gästande Skattkärr ta ledningen efter 5:08. Arvid Svensson kvitterade dock ganska omgående till 1–1 med ett snyggt skott. Axel Karlsson fick chansen att ge Billingsfors ledningen men han missade bollen i ett drömläge och istället var det Arvid Svensson som i powerplay gjorde Billingsfors andra mål och det var ledning med ett mål i paus.

Skattkärr hade lite mer boll och en del skott utifrån men Jonathan Antonsson räddade bra flera gånger i Billingsforsmålet.

Den andra perioden var bara 28 sekunder gammal när Skattkärr satte dit kvitteringsmålet genom Anton Ericsson. Gästerna var även nära att ta ledningen nån minut senare utan att lyckas. Billingsfors kämpade på bra och jobbade hårt där de i ett bra powerplayspel var nära att ta ledningen.

Trots att Skattkärr skapade mer kändes det som att matchen kunde sluta hur som helst.

Domarna hade en del att göra och tillåt ganska mycket närkampsspel men det känns som de kunde blåst lite mer ibland. Det var Skattkärr som lade mest energi att klaga på domaren.

Orken tröt

Energin började ta slut i den tredje perioden för Billingsfors och efter knappa fyra minuters spel tog Skattkärr ledningen med 2–3. Efter tolv minuters spel tog Billingsfors timeout men kort därefter utökade gästerna till 2–4 och matchen kändes avgjord. Billingsfors försökte sätta press på slutet för att få till en reducering men istället satte David Andersson 2–5 som blev slutresultatet.

Skattkärr spelade bra men Billingsfors stod upp på ett bra sätt. Det var många division två debutanter i Billingsfors som visade upp en riktigt bra inställning och hårt jobb vilket kommer poäng flera matcher framöver.

– Vi är bra med från start där vi visar god inställning och tar jobbet. Väldigt kul med så många debutanter som tar för sig på den här nivån och nu förstår de vad det handlar om. Vi tar med oss mycket positivt till kommande matcher, säger Niklas Ömnehag.

På lördag gästar man Arvika IBF i Arvika Sporthall.

Matchfakta

Billingsfors IBK–Skattkärrs IK 2–5 (2–1, 0–1, 0–3)

Division 2 Värmland

Målen, första perioden: 0–1 David Andersson (05:08), 1–1 Arvid Svensson (06:04), 2–1 Arvid Svensson (19:27), Andra perioden: 2–2 Anton Ericsson (00:28) Tredje perioden: 2–3 Anton Ericsson (04:17), 2–4 William Kihlstrand (13:22), 2–5 David Andersson (19:51),

Skottstatistik: 15–25

Utvisningar, Billingsfors: 2x2 min,

Skattkärr: 2x2 min

Publik: 102

Artikeltaggar

Arvika IBFArvika SporthallBillingsforsBillingsfors IBKDivision 2 VärmlandInnebandyJohan JanssonPremiärerSkattkärrSkattkärrs IK

Så här jobbar Dalslänningen med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.