Det var två topplag i division 4 som möttes på Bergslätt på lördagen och Ed behövde en seger för att närma sig Viken i tabellen. Matchen slutade dock oavgjort och poängen lagen emellan är fortsatt fem poäng.
– Bra match, men trist att vi inte kunde vinna, säger Eds Joel Sundberg.
Det var en jämn inledningen på matchen med mycket kamp och två lag som ville spela fotboll. Viken fick dock tidigt ett avbräck när Rasmus Facht utgick skadad med bandage runt knät och det såg inte bra ut. Ed hade lite mer boll, men Viken var alltid farliga när de kom fram.
Efter 18 minuters spel var ett inspel från Viken mycket farligt, men ingen lyckades få träff på bollen. Kort därefter var Ahmed Ziku Jaggwe nära men bollen räddades bra till hörna.
Den första halvleken förblev dock utan mål, men med bra spel och målchanser för båda lagen.
Direkt i den andra halvleken ville Ed ha straff för hands men domaren valde att fria. Ed var riktigt bra i andra men utan att få dit bollen. Bland annat fick Ahmed Ziku Jaggwe ett friläge där han lade bollen bredvid målvakten men utanför målet. Viken hade ett väldigt fint läge med sex minuter kvar att spela men Filip Magnusson gjorde en mycket fin räddning. Ed försökte få till ett mål på slutet när de tryckte på men matchen slutade mållöst.
Viken i förarsätet
En riktigt bra match och fint spel från båda lagen. Det kunde slutat hur som helst men sett till matchen ett ganska rättvist resultat. Joel Sundberg gjorde en väldigt fin insats i Ed och Fredrik Nordström i Viken skall nämnas.
– Vi borde gjort något mål men Vikens målvakt var bra. Sett till tabelläget hade vi också behövt få med oss en seger, säger Joel Sundberg.
Viken leder fortsatt tabellen och är fyra poäng före tvåan Mellerud med tre matcher kvar att spela så de har bra chans att vinna serien. Ed ligger fem poäng bakom där de har Skärhamn, Henån/Gilleby och Åsebro kvar att möta.
Avståndet till Mellerud på kvalplatsen är dock bara en poäng så där har Ed fortfarande en bra chans.
Matchfakta:
Division 4 Bohuslän-Dalsland
Eds FF – IF Viken 0–0
Varningar, Ed: Erik Zetterlund
Viken: Andreas Jansson och Simon Schullström Jansson
Domare: Isac Lindell Green
Publik: 250