Det är dags att göra upp om distriktsmästerskapet i orienteringsstafett. Kampen om medaljerna avgörs i Stigen nästa helg, vad som blir årets sista mästerskap i distriktet.
– Vi känner både stolthet och glädje, säger tävlingsledare Mats Hallsten.
Det är Färgelandaklubben OK Skärmen som arrangerar årets sista orienteringsmästerskap i distriktet Bohuslän-Dal.
– Vi som funktionärer i OK Skärmen känner både stolthet och glädje att ta oss an uppgiften som värd för 2023 års distriktsmästerskap i stafett. Vår ambition är att både tävlande och publik ska uppleva spännande tävlingar och ett utmanande värdigt mästerskap - säger tävlingsledaren Mats Hallsten.
Tävlingsarenan är uppbyggd på Stigens Idrottsplats och det blir gemensam start för samtliga klasser, men målgång i omgångar.
För intresserade och publik finns också öppna individuella klasser med möjlighet att prova på en bana i terränglådan där mästerskapet avgörs.