Hoppa till huvudinnehållet

HEF Valbo tog efterlängtad poäng – kvitterade sent mot Eds FF

Publicerad:
HEF Valbo jublar efter att ha kvitterat sent och plockat en poäng i bortamötet mot Eds FF.
HEF Valbo jublar efter att ha kvitterat sent och plockat en poäng i bortamötet mot Eds FF. Foto: Pontus Nordwall

Det var två formsvaga lag som möttes under lördagen. Eds FF med fyra raka förluster gästades av HEF Valbo som ännu inte vunnit någon match den här säsongen. En jämn och spännande match blev det som slutade 3–3.

– Vi hade det lite tufft i början men sedan kom vi in i det. En schysst match som växlade fram och tillbaka men vi hade några fina lägen där vi borde gjort fler mål, säger tvåmålsskytten Therese Engblom i HEF Valbo.

  • Therese Engblom var en av de bästa i Valbo och stod för två mål
    Therese Engblom var en av de bästa i Valbo och stod för två mål Foto: Johan Lindahl
  • Rutinerade Anna Johansson var mycket bra på mittfältet i HEF Valbo.
    Rutinerade Anna Johansson var mycket bra på mittfältet i HEF Valbo. Foto: Johan Lindahl
  • Elsa Drottz gjorde Valbos tredje mål och här jagas hon av Eds Klara Kjellberg.
    Elsa Drottz gjorde Valbos tredje mål och här jagas hon av Eds Klara Kjellberg. Foto: Johan Lindahl
  • Eds Alva Olsson och Valbos Lovis Andersson i en löpduell.
    Eds Alva Olsson och Valbos Lovis Andersson i en löpduell. Foto: Johan Lindahl
  • Tre gånger fick Valbo jubla och Therese Engblom i mitten stod för två av dem.
    Tre gånger fick Valbo jubla och Therese Engblom i mitten stod för två av dem. Foto: Johan Lindahl
  • Ed jublar efter att Mina Nilsson löpt igenom och gjort 1–0.
    Ed jublar efter att Mina Nilsson löpt igenom och gjort 1–0. Foto: Johan Lindahl
  • HEF Valbos lagkapten och försvarsgeneral Sandra Drottz.
    HEF Valbos lagkapten och försvarsgeneral Sandra Drottz. Foto: Johan Lindahl
  • Så här glad blir Elsa Drottz efter att ha kvitterat till 3–3.
    Så här glad blir Elsa Drottz efter att ha kvitterat till 3–3. Foto: Johan Lindahl

Ed började bäst och tog ledningen redan efter fem minuters spel. Mina Nilsson tog sig lite lätt igenom och kunde sätta dit bollen.

Tre minuter senare blev det farligt för Valbo vid en frispark och på den efterföljande hörnan satte Therese Engblom dit kvitteringen. Det var en jämn inledning men Ed var lite farligare framåt med flera bra lägen och gjorde även 2–1 genom Klara Kjellberg som stötte in ett inlägg vid bortre stolpen.

Valbo avslutade halvleken bäst och hade flera bra lägen. Therese Engblom slog in en fin frispark till 2–2 efter 32 minuters spel och det var resultatet i paus.

Bra start på andra

Valbo fick en bra start även på den andra halvleken och hade ett bra läge direkt men avslutet gick rätt på hemmalagets målvakt. Det var lite mer Valbo inledningsvis men annars ganska jämt. Ed kunde sedan ta ledningen när 64 minuter var spelade genom Alva Olsson.

Valbo hade sedan ett par fina kvitteringslägen där Therese Engblom var nära i ett friläge men Edsmålvakten Jenni Skogen gjorde en fin räddning. Till slut kvitterade Valbo genom Elsa Drottz till 3–3 när tio minuter återstod och det blev slutresultatet.

Valbo skulle verkligen behövt en seger där de nu har åtta poäng upp till nästjumbon Bovall/Hunnebo. Therese Engblom var inblandad i mycket av Valbos offensiva spel och var en av deras bästa spelare.

– Passningsspelet var inte lika bra som i tidigare matcher men vi fick ändå till en del väggspel. Vi ville dock ha lite fler spelmål, säger Therese Engblom.

Eds FF ligger på en åttonde plats när fem matcher återstår.

– Ganska rättvist resultat där vi börjar bra men tappar när de gör sitt första mål. Det är en tendens vi haft i flera matcher där vi tappat poäng sent och det är självförtroendet som spökar. Spelar ändå stundtals ganska bra, säger Pär Johansson tränare i Eds FF.

Matchfakta

Eds FF–HEF Valbo 3–3 (2–2)

Division 3 Bohuslän-Dalsland

Målen: 1–0 Mina Nilsson (5), 1–1 Therese Engblom (8), 2–1 Klara Kjellberg (18), 2–2 Therese Engblom (32), 3–2 Alva Olsson (64), 3–3 Elsa Drottz (80)

Domare: Basem Ahmad

Publik: 75

Artikeltaggar

Alva OlssonAnna JohanssonBohuslänDalslandEds FFFotbollPär JohanssonValbo

Så här jobbar Dalslänningen med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.