Hoppa till huvudinnehållet

BILDSPECIAL: Lyckat Götalandsmästerskap – Över 450 sprang i skogarna

Publicerad:
Pontus Nordwall
redaktion@dalslanningen.se
  • Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Oscar Ahlstedt	Bohuslän-Dals OF/Åmål
    Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Oscar Ahlstedt Bohuslän-Dals OF/Åmål Foto: Pontus Nordwall
  • Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Segraren i H14 GM Isak Gustafsson, Skåne.
    Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Segraren i H14 GM Isak Gustafsson, Skåne. Foto: Pontus Nordwall
  • Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Hampus Gustafsson, Eds SK blev åtta i GM H14 på lördagens långdistans men var inte nöjd.
    Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Hampus Gustafsson, Eds SK blev åtta i GM H14 på lördagens långdistans men var inte nöjd. Foto: Pontus Nordwall
  • Götalandsmästerskapen orientering i Ed.Alva Olsson Bohuslän-Dal och Åmål blev trea i lördagens långdistans på Götalandsmästerskapen.
    Götalandsmästerskapen orientering i Ed.Alva Olsson Bohuslän-Dal och Åmål blev trea i lördagens långdistans på Götalandsmästerskapen. Foto: Pontus Nordwall
  • Götalandsmästerskapen orientering i Ed. 9546 William Lännhult Bohuslän-Dals OF/Eds SK.
    Götalandsmästerskapen orientering i Ed. 9546 William Lännhult Bohuslän-Dals OF/Eds SK. Foto: Pontus Nordwall
  • Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Leo Alhede, Stigsökarna
    Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Leo Alhede, Stigsökarna Foto: Pontus Nordwall
  • Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Leo Alhede, Stigsökarna
    Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Leo Alhede, Stigsökarna Foto: Pontus Nordwall
  • Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Marcus Millegård, Sävedalen vann H21 och slog förre världsmästaren Olav Lundanes
    Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Marcus Millegård, Sävedalen vann H21 och slog förre världsmästaren Olav Lundanes Foto: Pontus Nordwall
  • Götalandsmästerskapen orientering i Ed.  Erika Källvik Leufvén, IFK Göteborg tidigare Åmåls OK blev tvåa i lördagens långdistans i D21
    Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Erika Källvik Leufvén, IFK Göteborg tidigare Åmåls OK blev tvåa i lördagens långdistans i D21 Foto: Pontus Nordwall
  • Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Erika Källvik Leufvén, IFK Göteborg tidigare Åmåls OK blev tvåa i lördagens långdistans i D21.
    Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Erika Källvik Leufvén, IFK Göteborg tidigare Åmåls OK blev tvåa i lördagens långdistans i D21. Foto: Pontus Nordwall
  • Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Norrmanen Olav Lundanes med tio VM guld på meritlistan blev trea i H21
    Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Norrmanen Olav Lundanes med tio VM guld på meritlistan blev trea i H21 Foto: Pontus Nordwall
  • Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Norrmanen Olav Lundanes med tio VM guld på meritlistan blev trea i H21
    Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Norrmanen Olav Lundanes med tio VM guld på meritlistan blev trea i H21 Foto: Pontus Nordwall
  • Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Norrmanen Olav Lundanes med tio VM guld på meritlistan blev trea i H21
    Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Norrmanen Olav Lundanes med tio VM guld på meritlistan blev trea i H21 Foto: Pontus Nordwall
  • Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Neo Johansson från OK Skärmen deltog i publiktävlingens 14-årsklass.
    Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Neo Johansson från OK Skärmen deltog i publiktävlingens 14-årsklass. Foto: Pontus Nordwall
  • Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Albin Skott, Åmål tvåa i H18 i Götalandsmästerskapens medeldistans på lördagen
    Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Albin Skott, Åmål tvåa i H18 i Götalandsmästerskapens medeldistans på lördagen Foto: Pontus Nordwall
  • Götalandsmästerskapen orientering i Ed
    Götalandsmästerskapen orientering i Ed Foto: Pontus Nordwall
  • Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Elias Persson, 	Skånes OF
    Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Elias Persson, Skånes OF Foto: Pontus Nordwall
  • Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Serafim Kovalchuk, Blekinge OF krämar ut det sista på spurten in mot målet
    Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Serafim Kovalchuk, Blekinge OF krämar ut det sista på spurten in mot målet Foto: Pontus Nordwall
  • Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Hedvig Grahn, 	Göteborgs OF
    Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Hedvig Grahn, Göteborgs OF Foto: Pontus Nordwall
  • Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Hjalmar Ingelsbo, Västergötland blev på lördagen trea i H15 Götalandsmästerskapen
    Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Hjalmar Ingelsbo, Västergötland blev på lördagen trea i H15 Götalandsmästerskapen Foto: Pontus Nordwall
  • Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Emma Hellström Åmåls OK.
    Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Emma Hellström Åmåls OK. Foto: Pontus Nordwall
  • Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Jonna Åhl, Åmåls OK
    Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Jonna Åhl, Åmåls OK Foto: Pontus Nordwall
  • Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Flera löpare var målade i ansiktet med sina lagfärger här Beyoncé Andersson, Göteborgs OF.
    Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Flera löpare var målade i ansiktet med sina lagfärger här Beyoncé Andersson, Göteborgs OF. Foto: Pontus Nordwall
  • Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Emil Ling, Smålands OF vann lördagens H16 klass i Götalandsmästerskapen
    Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Emil Ling, Smålands OF vann lördagens H16 klass i Götalandsmästerskapen Foto: Pontus Nordwall
  • Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Simon Skott, Åmåls OK
    Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Simon Skott, Åmåls OK Foto: Pontus Nordwall
  • Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Tre löpare som tar ut sina sista krafter på upploppet med Skånes Frans Hugosson i täten.
    Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Tre löpare som tar ut sina sista krafter på upploppet med Skånes Frans Hugosson i täten. Foto: Pontus Nordwall
  • Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Karl Erik Skarpnes Röst, Eds SK deltog i publiktävlingen klassen H12
    Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Karl Erik Skarpnes Röst, Eds SK deltog i publiktävlingen klassen H12 Foto: Pontus Nordwall
  • Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Eric Åhl, Bohuslän-Dal och Åmål.
    Götalandsmästerskapen orientering i Ed. Eric Åhl, Bohuslän-Dal och Åmål. Foto: Pontus Nordwall

I helgen avgjordes Götalandsmästerskapen i orientering i åldrarna 13–20 år men även publiktävlingar i många olika klasser med över 450 deltagare varje dag som löpte i skogarna utanför Ed.

– Mycket lyckat. Bra väder alla tre dagarna och allmänt goda omdömen om terräng, karta, banor och arrangemanget i övrigt. Nu kan vi som arrangörer andas ut, säger Carl-Göran Struts i Eds SK.

Det började med en sprint inne i Ed på fredag och den lockade 349 deltagare i Götalandsmästerskapen där orienterarna springer för sitt distrikt. Bohuslän-Dals Orienteringsförbund fick två pallplatser genom Åmåls löparna Emma Hellström i D13 och Eira Olsson i D14 som båda slutade trea. I H14 blev Hampus Gustafsson från Ed åtta.

I publiktävlingens sprint var det flera lokala löpare som tog pallplatser. I H21 tog Isak Olsson tidigare Stigsökarna en tredjeplats. För Eds SK tog bland annat Joel Gustafsson en seger i H14, Klara Galle en seger i D10 och Valfrid Matsson en andra plats i H12.

Lördagens tävlingar bjöd på långdistans för de yngsta i Götalandsmästerskapen och alla klasser i publiktävlingen. De äldsta i Götalandsmästerskapen löpte medeldistans och totalt under dagen var det över 600 deltagare. Det var tungsprunget ute i skogen på grund av senaste tidens regn vilket flera deltagare vittnade om när de blev intervjuade efter loppet.

– Löparna var ordentligt trötta i mål och speciellt utmanande för ungdomar från områden med helt annan natur, t ex Skåne och Gotland, men det är också tjusningen med vår sport, säger Carl- Göran Struts i Eds SK

God stämning

Det var väldigt bra laganda i distrikten och god stämning med flaggor, ansiktsmålningar och där distrikten hejade på när någon egen löpare var på väg in i mål

Bohuslän-Dal fick med sig flera pallplatser i Götalandsmästerskapen där Åmålslöparna Eira Olsson blev tvåa i D14, Albin Scott tvåa i D18 och Alva Olsson trea i D16. Hampus Gustafsson från Ed blev åtta i H14 bland 48 andra deltagare men var inte nöjd.

– Det var en tuff men bra bana och ganska backigt. Jag gjorde en del missar under loppet så jag är inte så nöjd, säger Edslöparen Hampus Gustafsson.

I publiktävlingen så tog Joel Gustafson sin andra seger i H14. Eds SK fick också pallplats i H12 genom Valfrid Mattsson. Åmåls syskonen Erika och Johanna Källvik Leufven tävlande för IFK Göteborg slutade tvåa respektive trea i D21. Den förre norska elitorienteraren Olav Lundanes med tio VM guld i bagaget var på besök och han slutade trea i H21 över tre minuter bakom segraren Marcus Millegård.

– Det var fin terräng men tuff växtlighet. Kul att komma till ett nytt område och springa, säger han.

Hur är formen för din del nu?

– Formen är inte så bra så jag är nöjd med loppet. Var sex minuter efter Marcus före sommaren men tränat på lite och nu var det cirka tre, säger Olav Lundanes.

I söndagens stafett i Götalandsmästerskapen vann Skåne lag 1 ungdomsklassen där Bohuslän-Dals bästa lag var 23: a. Bohuslän-Dal lyckades bättre i juniorstafetten där Albin Skott från Åmål ingick och de slutade fyra.

Fakta

Resultat

Götalandsmästerskapen, långdistans

D13GM, 3 680 m: 1) Ella Engvall, Östergötlands OF, 35.20, 2) Agnes Olsson, Smålands OF, 38.37, 3) Astrid Lindgren, Västergötlands OF, 39.31, 4) Emma Hellström, Bohuslän-Dals OF, 39.59.

D14GM, 4 190 m: 1) Elsie Hördegårdh, Göteborgs OF, 39.24, 2) Eira Olsson, Bohuslän-Dals OF, 42.00, 3) Hilda Lanevik, Västergötlands OF, 43.53, 5) Jonna Åhl, Bohuslän-Dals OF, 45.37.

D15GM, 4 440 m: 1) Felicia Persson, Skånes OF, 36.48, 2) Elvira Karmstig, Hallands OF, 39.17, 3) Wilma Rosén, Göteborgs OF, 41.15, 19) Alma Olsson, Bohuslän-Dals OF, 59.05.

D16GM, 4 960 m: 1) Hannah Josefsson, Skånes OF, 43.25, 2) Signe Eskilsson, Smålands OF, 44.43, 3) Alva Olsson, Bohuslän-Dals OF, 44.51, 5) Emilie Hellström, Bohuslän-Dals OF, 47.25.

H13GM, 3 750 m: 1) Oscar Wärn, Västergötlands OF, 30.41, 2) Olof Karlsson, Göteborgs OF, 31.14, 3) Kasper Bjurgren Karlsson, Smålands OF, 31.50, 5) Simon Skott, Bohuslän-Dals OF, 32.38.

H14GM, 4 370 m: 1) Isak Gustafsson, Skånes OF, 38.17, 2) Ulrik Olsson, Göteborgs OF, 38.26, 3) Anton Arvidsson, Göteborgs OF, 39.00, 10) Oscar Ahlstedt, Bohuslän-Dals OF, 44.11, 12) Hampus Gustafsson, Bohuslän-Dals OF, 44.36.

H15GM, 4 920 m: 1) Olof Tholén, Västergötlands OF, 36.35, 2) Albert Jonforsen, Göteborgs OF, 37.29, 3) Hjalmar Ingelsbo, Västergötlands OF, 37.49, 28) Noah Olsson, Bohuslän-Dals OF, 58.01, 30) Arvid Eriksson, Bohuslän-Dals OF, 1.01.17, 31) William Lännhult, Bohuslän-Dals OF, 1.01.19.

H16GM, 5 500 m: 1) Emil Ling, Smålands OF, 38.15, 2) Viktor Hedström, Västergötlands OF, 40.31, 3) Arvid Falkstrand, Skånes OF, 41.20, 30) Eric Åhl, Bohuslän-Dals OF, 53.47, 33) Miles Gerhardt, Bohuslän-Dals OF, 56.07, 42) Pontus Nilsson, Bohuslän-Dals OF, 1.04.56, 46) Floyd Gerhardt, Bohuslän-Dals OF, 1.08.17.

D18GM, 3 590 m: 1) Tilia Olsson, Bohuslän-Dals OF, 33.10, 2) Emilia Lundstedt, Göteborgs OF, 36.25, 3) Amanda Cliffordson, Göteborgs OF, 40.33, 7) Elsie Gerhardt, Bohuslän-Dals OF, 1.08.01.

D20GM, 4 010 m: 1) Moa Wallenborg, Skånes OF, 51.03, 2) Olha Sereda, Blekinges OF, 56.33.

H18GM, 3 680 m: 1) Liam Hogedal, Västergötlands OF, 31.49, 2) Albin Skott, Bohuslän-Dals OF, 32.20, 3) Elias Persson, Skånes OF, 32.43.

H20GM, 4 490 m: 1) Loke Hedberg, Skånes OF, 36.21, 2) Joel Holmberg, Västergötlands OF, 48.50, 3) Isak Törnström, Hallands OF, 49.13.

Publiktävling, medeldistans

D21, 4 310 m: 1) Erika Källvik Leufvén, IFK Göteborg Orientering, 36.38, 2) Alicia Lundgren, OK Orion, 45.45, 3) Frida Nero, Göteborg-Majorna OK, 46.03, 9) Elisabeth Fredriksson, Stigsökarna, 1.12.06.

H21, 4 610 m: 1) Filip Ossiansson, IFK Göteborg Orientering, 28.35, 2) Marcus Millegård, Sävedalens AIK, 30.57, 3) Oscar David Broman Jensen, OK Pan-Kristianstad, 31.09, 16) Joel Gustafsson, Eds SK, 44.55.

D18, 3 170 m: 1) Lovisa Eliasson, FK Friskus-Varberg, 40.19, 2) Isabella Baier, Tolered-Utby Ol-klubb, 1.06.28.

H14, 2 260 m: 1) Neo Johansson, OK Skärmen, 56.52.

D12, 1 910 m: 1) Ida Nilsson, Åmåls OK, 36.05, 2) Agnes Malm, Eds SK, 44.23.

H12, 1 910 m: 1) Sixten Sand, Halden SK, 22.05, 2) Valfrid Mattsson, Eds SK, 25.54, 3) Karl Erik Skarpnes Röst, Eds SK, 50.38, 4) Noah Nilsson-Dag, Eds SK, 55.26.

D10, 1 520 m: 1) Klara Galle, Eds SK, 14.45, 2) Amanda Johansson, Eds SK, 15.48, 3) Emma Bondesson Windelius, Frosta OK, 25.00.

H10, 1 520 m: 1) Gabriel Källstrand, Åmåls OK, 15.57, 2) Assar Sand, Halden SK, 17.06, 3) Nils Andersson, Växjö OK, 27.17.

H35, 4 360 m: 1) Patrik Lilleeng, Herrestads AIF, 43.07, 2) Remi Svarød, Idd SPK, 51.10.

D40, 3 580 m: 1) Emelie Svalin, Vänersborgs SK, 42.16, 2) Anna-Karin Bondesson, Frosta OK, 52.01, 3) Michaela Källstrand, Åmåls OK, 52.54, 5) Marie Alhede, Stigsökarna, 1.05.54.

H40, 4 000 m: 1) Albin Andersson, Växjö OK, 43.17, 2) Jimmy Brinkenberg, Kvillebyns SK, 46.51.

D45, 3 420 m: 1) Kristina Hellström, Åmåls OK, 42.49, 2) Karin Kullman, OK Alehof, 48.41, 3) Sara Lindgren, Lidköpings VSK, 1.02.39, 4) Gunilla Johansson, OK Skärmen, 1.14.29.

H45, 3 880 m: 1) Lars Kullman, OK Alehof, 38.10, 2) Anders Lövgärd, OK Alehof, 40.36, 3) Hans Johansson, OK Skärmen, 1.00.53.

D50, 3 410 m: 1) Jenny Nyman, Vänersborgs SK, 38.39, 2) Anna Lövgärd, OK Alehof, 39.25, 3) Annika Leufvén, Åmåls OK, 46.42.

H50, 3 700 m: 1) Pär Moqvist, Lerums SOK, 43.41, 2) Mikael Fjällborg, Stenungsunds OK, 45.51, 3) Per Baier, Tolered-Utby Ol-klubb, 46.01, 5) Staffan Olsson, Åmåls OK, 49.48.

D55, 3 150 m: 1) Åsa Jellvert, Göteborg-Majorna OK, 41.11, 2) Agneta Eriksson, Uddevalla OK, 45.26, 3) Gun Rosendahl, IF Marin Väst, 59.34.

H55, 3 620 m: 1) Lennart Swahn, Sundbybergs IK, 36.56, 2) Nils Gustavsson, Lidköpings VSK, 37.34, 3) Per Källvik, Åmåls OK, 38.28, 5) Anders Pettersson, Stigsökarna, 49.32.

D60, 2 960 m: 1) Anne Solheim Haugerud, Indre Østfold OK, 33.38, 2) Bente Line, Indre Østfold OK, 43.13, 3) Nina Bejbom, Uddevalla OK, 46.54, 7) Anita Davallius, OK Skärmen, 56.44.

H60, 3 420 m: 1) Ulf Wallin, COALA, 41.49, 2) Lars Göran Torstensson, Stigsökarna, 44.05, 3) Frank Svarød, Idd SPK, 44.58.

D65, 2 870 m: 1) Liv Inger Prangerød, Tistedalen Friluftslag, 37.38, 2) Maria Eriksson, Åmåls OK, 43.00, 3) Kerstin Burman, Kvillebyns SK, 45.13, 3) Elisabeth Öström, OK Tyr, 45.13.

H65, 3 300 m: 1) Olov Öström, OK Tyr, 36.03, 2) Jerker Netz, Trollhättans SOK, 36.28, 3) Asgeir Edvardsen, Göteborg-Majorna OK, 37.37, 8) Christer Eriksson, Åmåls OK, 1.02.55.

D70, 2 720 m: 1) Lisbeth Damsgaard, Hjärnarps OL, 1.08.56.

H70, 3 170 m: 1) Peter Åslund, KFUM Örebro OK, 39.36, 2) Kent Kardell, Ljungskile FK, 41.23, 3) Roalh Kleveland, Kvillebyns SK, 53.36.

D75, 2 160 m: 1) Margareta Larsson, OK Njudung, 1.01.47, 2) Ylva Häggström, IF Rigor, 1.29.24.

H75, 2 870 m: 1) Stefan G Larsson, OK Njudung, 48.35, 2) Ingemar Lindblom, OK Orinto, 54.20, 3) Ronald Mc Grail, Hjärnarps OL, 59.12.

H80, 2 090 m: 1) Karl-Axel Johansson, IK Uven, 46.55, 2) Steffen Häggström, IF Rigor, 50.58.

Mycket lätt 2 km, 2 040 m: 1) Aldor Andersson, OK Nackhe, 22.25, 2) Casper Andersson, OK Nackhe, 22.33, 3) Sigrid Berglund, Sävedalens AIK, 25.09, 8) Klara Mattsson, Eds SK, 43.55, 9) Linnea Fredriksson, Stigsökarna, 45.18.

Medelsvår 3 km, 2 620 m: 1) Emil Björksved, Gotlands Bro OK, 32.31, 2) Gustav Hellmin, Visborgs OK, 38.35, 3) Lukas Nyström, Gotlands Bro OK, 40.21, 8) Jenny Olsson, Åmåls OK, 49.48.

Svår 3 km, 3 120 m: 1) Richard Dahl, OK Alehof, 30.10, 2) Malin Sand, Halden SK, 31.44, 3) Jimmy Lanevik, OK Skogshjortarna, 34.56, 10) Ingela Eriksson, Stigsökarna, 1.49.42.

Svår 5 km, 4 900 m: 1) Felix Bäckstäde, Visborgs OK, 43.00, 2) Björn Idar Sätran, IF Trauma, 48.37, 3) Lasse Grön, Halden SK, 51.38.

Publiktävling, långdistans:

D21, 6 230 m: 1) Alice Hugosson, Nydalens SK, 54.29, 2) Erika Källvik Leufvén, IFK Göteborg Orientering, 55.59, 3) Johanna Källvik Leufvén, IFK Göteborg Orientering, 57.17.

H21, 7 440 m: 1) Marcus Millegård, Sävedalens AIK, 50.53, 2) Filip Ossiansson, IFK Göteborg Orientering, 51.32, 3) Olav Lundanes, Halden SK, 54.19.

D14, 3 680 m: 1) Hannah Höök, OK Tyr, 1.32.56.

H14, 3 750 m: 1) Joel Gustafsson, Eds SK, 41.44, 2) Anton Björk, Göteborg-Majorna OK, 46.47, 3) Jon Forsberg Rundström, IFK Enskede, 49.29, 5) Neo Johansson, OK Skärmen, 1.25.47.

D12, 2 560 m: 1) Signe Wedlin, Lerums SOK, 1.08.52.

H12, 2 560 m: 1) Jakob Sterner, Strängnäs-Malmby OL, 32.51, 2) Simon Åtting, Linköpings OK, 32.52, 3) Valfrid Mattsson, Eds SK, 46.52, 7) Karl Erik Skarpnes Röst, Eds SK, 1.23.26.

D10, 1 720 m: 1) Klara Galle, Eds SK, 36.44, 2) Alice Höök, OK Tyr, 39.50, 3) Amanda Johansson, Eds SK, 40.37.

H10, 1 720 m: 1) Emil Hellström, Åmåls OK, 17.05, 2) Oscar Björk, Göteborg-Majorna OK, 18.46, 3) William Johansson, Kvillebyns SK, 19.19, 4) Jack Mattsson, Eds SK, 21.30, 5) Albert Mattsson, Eds SK, 23.03, 6) Gabriel Källstrand, Åmåls OK, 24.49, 8) Leo Alhede, Stigsökarna, 42.10, 9) Arthur Sjölie, Eds SK, 55.10.

H35, 6 570 m: 1) Tobias Govik, Stångenäs AIS, 1.11.47, 2) Björn Schilobolski, Åmåls OK, 1.13.22, 3) Patrik Lilleeng, Herrestads AIF, 1.22.34.

D40, 5 060 m: 1) Emelie Svalin, Vänersborgs SK, 59.54, 2) Lisa Höök, OK Tyr, 1.11.27, 3) Eva Gustafsson, Växjö OK, 1.18.32, 5) Marie Alhede, Stigsökarna, 1.48.33.

H40, 6 050 m: 1) Albin Andersson, Växjö OK, 1.09.58, 2) Erik Hulthén, Mölndal Outdoor IF, 1.18.25, 3) Jonas Agerhall, Jönköpings OK, 2.07.31.

D45, 4 770 m: 1) Kristina Hellström, Åmåls OK, 59.54, 2) Karin Karlfeldt Fedje, Frölunda OL, 1.01.57, 3) Sara Lindgren, Lidköpings VSK, 1.12.41, 10) Gunilla Johansson, OK Skärmen, 2.09.21.

H45, 5 580 m: 1) Joakim Karlsson, Jönköpings OK, 42.03, 2) Kristoffer Sideby, Göteborg-Majorna OK, 48.13, 3) Richard Dahl, OK Alehof, 50.47, 8) Magnus Hellström, Åmåls OK, 1.03.47, 15) Hans Johansson, OK Skärmen, 2.02.37.

D50, 4 360 m: 1) Anna Lövgärd, OK Alehof, 56.18, 2) Jenny Nyman, Vänersborgs SK, 56.39, 3) Linda Sterner, Strängnäs-Malmby OL, 1.07.09, 4) Annika Leufvén, Åmåls OK, 1.08.20.

H50, 5 470 m: 1) Jörgen Åhl, Åmåls OK, 47.32, 2) Mats Karlfeldt, Sävedalens AIK, 54.54, 3) Ulrik Magnusson, Halmstad OK, 55.14, 11) Staffan Olsson, Åmåls OK, 1.12.41.

D55, 3 910 m: 1) Åsa Jellvert, Göteborg-Majorna OK, 51.44, 2) Cilje Kringstad, Åmåls OK, 52.08, 3) Anna Eriksson, OK Landehof, 53.51.

H55, 5 240 m: 1) Ulrik Olsson, Brattås CK, 45.00, 2) Sven Lundgren, Växjö OK, 54.28, 3) Patrik Ottosson, Gävle OK, 56.10, 5) Per Källvik, Åmåls OK, 1.00.41.

D60, 3 520 m: 1) Anne Solheim Haugerud, Indre Østfold OK, 47.15, 2) Bente Line, Indre Østfold OK, 55.24, 3) Nina Bejbom, Uddevalla OK, 1.03.47.

H60, 5 060 m: 1) Mats Hallsten, OK Skärmen, 49.48, 2) Axel Wassenius, Uddevalla OK, 51.53, 3) Peter Angvarson, Hylte OK, 53.00, 7) Bengt Zetterberg, OK Skärmen, 1.25.24.

D65, 3 210 m: 1) Kerstin Burman, Kvillebyns SK, 52.34, 2) Elisabeth Öström, OK Tyr, 52.43, 3) Susanne Berglund, Sävedalens AIK, 53.37, 5) Maria Eriksson, Åmåls OK, 54.37.

H65, 4 630 m: 1) Thomas Lundgren, Trollhättans SOK, 48.35, 2) Olov Öström, OK Tyr, 53.11, 3) Inge Josefsson, Stångenäs AIS, 55.39, 7) Christer Eriksson, Åmåls OK, 1.29.36.

D70, 3 010 m: 1) Britt-Marie Andersson, OK Amne, 1.08.04, 2) Lisbeth Damsgaard, Hjärnarps OL, 1.16.17.

H70, 4 190 m: 1) Hans Huseby, Sarpsborg OL, 54.42, 2) Hans-Erik Ringström, Håby IF, 1.13.57, 3) Gunnar Bejbom, Uddevalla OK, 1.15.21.

D75, 2 490 m: 1) Rosa Johansson, IK Uven, 1.32.12, 2) Ylva Häggström, IF Rigor, 1.42.01.

H75, 3 520 m: 1) Per-Arne Källén, Uddevalla OK, 53.00, 2) Willy Grønstad, Gimle IF, 58.24, 3) Oskar Johansson, Stångenäs AIS, 1.07.37.

H80, 2 260 m: 1) Steffen Häggström, IF Rigor, 1.01.07, 2) Ingemar Svensson, Lunds OK, 1.03.39, 3) Karl-Axel Johansson, IK Uven, 1.05.37.

Mycket lätt 2 km, 1 740 m: 1) Aldor Andersson, OK Nackhe, 23.28, 2) Emelia Johansson, Kvillebyns SK, 25.57, 3) Alexander Johansson, Kvillebyns SK, 26.01, 5) Carl Molander, Eds SK, 33.19, 6) Ludvig Alhede, Stigsökarna, 35.15, 10) John Struts, Eds SK, 43.25, 11) Hansine Strutz, Eds SK, 43.28, 12) Klara Mattsson, Eds SK, 44.15, 13) Alfred Sjölie, Eds SK, 53.05.

Lätt 2,5 km, 2 000 m: 1) Oskar Olsson, Åmåls OK, 31.36, 2) Lina Johansson, Kvillebyns SK, 34.55, 3) Kaisa Rehn, Gränna-Bygdens OK, 45.35.

Medelsvår 3 km, 2 260 m: 1) Erik Höök, OK Tyr, 28.55, 2) Evelina Öström, OK Tyr, 37.18, 3) Silvana Lilleeng, Herrestads AIF, 40.14.

Svår 5 km, 4 630 m: 1) Felix Bäckstäde, Visborgs OK, 40.57, 2) Emil Fridhagen Backlund, Göteborg-Majorna OK, 43.17, 3) John Wilhelms, ASUB Orientation, 47.06.

Svår 3 km, 3 230 m: 1) Erik Engvall, OK Kolmården, 30.20, 2) Malin Sand, Halden SK, 30.44, 3) Peder Johansson, Kvillebyns SK, 39.35, 5) Frida Johansson, OK Skärmen, 49.20, 6) Clara Johansson, OK Skärmen, 49.33, 7) Michaela Källstrand, Åmåls OK, 50.18, 14) Kenneth Olsson, OK Skärmen, 1.01.03, 16) Kjell Andersson, Åmåls OK, 1.04.53, 19) Jenny Olsson, Åmåls OK, 1.10.53.

Götalandsmästerskapen, sprint:

D13GM, 2 130 m: 1) Marit Grendelmeier, Smålands OF, 15.17, 2) Signe Ranbro, Skånes OF, 15.42, 3) Emma Hellström, Bohuslän-Dals OF, 16.17.

D14GM, 2 100 m: 1) Elsie Hördegårdh, Göteborgs OF, 15.31, 2) Hilda Lanevik, Västergötlands OF, 16.08, 3) Eira Olsson, Bohuslän-Dals OF, 16.15, 16) Jonna Åhl, Bohuslän-Dals OF, 19.33.

D15GM, 2 210 m: 1) Felicia Persson, Skånes OF, 14.16, 2) Elina Karlsson, Göteborgs OF, 15.25, 3) Vera Dahlberg, Smålands OF, 15.31, 9) Alma Olsson, Bohuslän-Dals OF, 17.51.

D16GM, 2 170 m: 1) Jana Rifa Bernardino, Smålands OF, 15.08, 2) Signe Eskilsson, Smålands OF, 15.21, 3) Irma Westh, Västergötlands OF, 15.25, 5) Alva Olsson, Bohuslän-Dals OF, 15.49, 6) Emilie Hellström, Bohuslän-Dals OF, 16.35.

D18GM, 2 210 m: 1) Emilia Lundstedt, Göteborgs OF, 15.11, 2) Lovisa Eliasson, Hallands OF, 18.30, 3) Line Nideborn, Östergötlands OF, 21.30, 4) Elsie Gerhardt, Bohuslän-Dals OF, 21.41.

D20GM, 2 210 m: 1) Moa Wallenborg, Skånes OF, 17.13, 2) Olha Sereda, Blekinges OF, 17.43.

H13GM, 2 130 m: 1) Theo Zaninotti, Smålands OF, 12.58, 2) Ivar Holmstrand, Göteborgs OF, 13.05, 3) Cai Rifa Bernardino, Smålands OF, 13.39.

H14GM, 2 100 m: 1) Lukas Larsson, Östergötlands OF, 13.51, 2) Noel Kjellberger, Göteborgs OF, 14.00, 3) Joar Andersson, Smålands OF, 14.10, 7) Oscar Ahlstedt, Bohuslän-Dals OF, 15.13, 8) Hampus Gustafsson, Bohuslän-Dals OF, 15.20.

H15GM, 2 210 m: 1) Atle Kulstad, Skånes OF, 13.15, 2) Albert Jonforsen, Göteborgs OF, 13.22, 3) Olof Tholén, Västergötlands OF, 13.50, 25) Noah Olsson, Bohuslän-Dals OF, 16.15, 28) William Lännhult, Bohuslän-Dals OF, 16.42, 38) Arvid Eriksson, Bohuslän-Dals OF, 18.22.

H16GM, 2 520 m: 1) Edvin Åtting, Östergötlands OF, 15.16, 2) Oleksij Shyp, Blekinges OF, 15.56, 3) Emil Skepp, Göteborgs OF, 16.15, 24) Miles Gerhardt, Bohuslän-Dals OF, 18.10, 36) Floyd Gerhardt, Bohuslän-Dals OF, 19.47, 37) Eric Åhl, Bohuslän-Dals OF, 20.09, 46) Pontus Nilsson, Bohuslän-Dals OF, 21.09.

H18GM, 2 520 m: 1) Serafim Kovalchuk, Blekinges OF, 15.09, 2) Elias Persson, Skånes OF, 16.26, 3) Liam Hogedal, Västergötlands OF, 16.34.

Publiktävling, sprint:

D21, 2 210 m: 1) Theresa Skouboe, Horsens OK, 18.13, 2) Frida Hansson, Göteborgs Skidklubb, 18.15, 3) Sanna Svensson, Sävedalens AIK, 19.48, 4) Frida Johansson, OK Skärmen, 22.16, 4) Clara Johansson, OK Skärmen, 22.16.

H21, 2 520 m: 1) Oscar David Broman Jensen, OK Pan-Kristianstad, 14.34, 2) Tymofii Teremetskyi, Ronneby OK, 14.58, 3) Isak Olsson, OK Orion, 16.17.

H14, 2 100 m: 1) Joel Gustafsson, Eds SK, 14.54, 2) Anton Björk, Göteborg-Majorna OK, 15.54, 3) Jon Forsberg Rundström, IFK Enskede, 17.09, 5) Neo Johansson, OK Skärmen, 29.38.

D12, 2 130 m: 1) Alva Mellegård, Lidköpings VSK, 22.30, 2) Agnes Malm, Eds SK, 29.09.

H12, 2 130 m: 1) Simon Åtting, Linköpings OK, 16.03, 2) Valfrid Mattsson, Eds SK, 20.44, 3) Casper Andersson, OK Nackhe, 22.41, 4) Hugo Eriksson, Eds SK, 23.26, 5) Karl Erik Skarpnes Röst, Eds SK, 24.42, 6) Noah Nilsson-Dag, Eds SK, 26.41.

D10, 1 870 m: 1) Klara Galle, Eds SK, 16.38, 2) Majken Agerhall, Jönköpings OK, 17.36, 3) Amanda Johansson, Eds SK, 18.37, 4) Maja Melin, Eds SK, 49.42.

H10, 1 870 m: 1) Emil Hellström, Åmåls OK, 13.41, 2) Albert Mattsson, Eds SK, 16.36, 3) Oscar Björk, Göteborg-Majorna OK, 16.50, 4) Jack Mattsson, Eds SK, 18.20, 6) Oliver Bryntesson, Eds SK, 30.43, 7) Arthur Sjölie, Eds SK, 44.39.

D40, 2 210 m: 1) Eva Gustafsson, Växjö OK, 19.23, 2) Anna-Karin Bondesson, Frosta OK, 22.54, 3) Marie Alhede, Stigsökarna, 25.19.

H40, 2 520 m: 1) Albin Andersson, Växjö OK, 18.54, 2) Jonas Björk, Göteborg-Majorna OK, 21.55, 3) Jonas Agerhall, Jönköpings OK, 25.11.

D45, 2 210 m: 1) Linda Ranbro, Helsingborgs SOK, 19.31, 2) Kaia Kristine Lie, OK Moss, 21.35, 3) Marina Oppenheimer, Västerviks OK, 23.08, 5) Gunilla Johansson, OK Skärmen, 25.43.

H45, 2 520 m: 1) Peter Grendelmeier, SOK Viljan, 18.55, 2) Lars Kullman, OK Alehof, 19.57, 3) Richard Dahl, OK Alehof, 20.54, 4) Hans Johansson, OK Skärmen, 26.10.

D50, 2 100 m: 1) Ineke Grendelmeier, SOK Viljan, 25.09, 2) Gun Rosendahl, IF Marin Väst, 25.59.

H50, 2 210 m: 1) Øystein Olsen, OK Moss, 16.15, 2) Mats Ranbro, Helsingborgs SOK, 17.51, 3) Olle Windelius, Frosta OK, 20.59.

D60, 2 130 m: 1) Anne Solheim Haugerud, Indre Østfold OK, 17.12, 2) Bente Line, Indre Østfold OK, 21.13.

H60, 2 100 m: 1) Mats Hallsten, OK Skärmen, 17.06, 2) Ralph Johansson, Stångenäs AIS, 18.56.

D65, 2 130 m: 1) Eva Karlsson, Uddevalla OK, 20.20, 2) Liv Inger Prangerød, Tistedalen Friluftslag, 20.50, 3) Ann-Christin Nero Forsman, Ronneby OK, 22.53.

H65, 2 100 m: 1) Jerker Netz, Trollhättans SOK, 18.25, 2) Inge Josefsson, Stångenäs AIS, 19.53, 3) Stefan Gunnarsson, Kristinehamns OK, 25.05.

D70, 1 870 m: 1) Lisbeth Damsgaard, Hjärnarps OL, 24.28.

H75, 1 870 m: 1) Ingemar Lindblom, OK Orinto, 16.38, 2) Bengt-Olof Johansson, Stångenäs AIS, 18.39, 3) Ronald Mc Grail, Hjärnarps OL, 19.35.

D80, 1 870 m: 1) Lillemor Hallin, OK Landehof, 36.37.

H80, 1 870 m: 1) Lars Ljungberg, Trollhättans SOK, 21.41.

Mycket lätt 2 km, 1 450 m: 1) Carl Molander, Eds SK, 19.37, 2) Klara Mattsson, Eds SK, 21.15, 3) Alfred Sjölie, Eds SK, 31.24, 6) Algot Malm, Eds SK, 53.59, 7) Ebba Eriksson, Eds SK, 54.03.

Lätt 2,5 km, 1 450 m: 1) Aldor Andersen, OK Nacke, 16.19, 2) Anna Agerhall, Jönköpings OK, 19.24.

Svår 3 km, 2 130 m: 1) Felix Bäckstäde, Visborgs OK, 13.27, 2) Loic Lonchampt, Helsingborgs SOK, 14.01, 3) Lea vercellotti, OTb, 14.03, 4) Per Sandström, Eds SK, 15.45.

Medelsvår 3 km, 2 130 m: 1) Alexander Rosenbaum, Eds SK, 13.51, 2) Björn Andersson, Vänersborgs SK, 19.18, 3) Janne Eriksson, Skellefteå OK, 20.40.

Götalandsmästerskapen, stafett

Ungdomsstafett GM, 4 490 m: 1) Skånes OF 1, 2.00.03, 2) Västergötlands OF 2, 2.05.29, 3) Östergötlands OF 1, 2.06.04, 23) Bohuslän-Dals OF 3, 2.31.11.

Juniorstafett GM, 5 090 m: 1) Blekinge Orienteringsförbund 1, 2.39.19, 2) Göteborgs OF 1, 2.44.05, 3) Skånes OF 1, 2.44.19, 4) Bohuslän-Dals OF 1, 3.17.57.

D16 Andra chansen, 4 180 m: 1) Smålands OF 2, 1.07.56, 2) Smålands OF 1, 1.08.01, 3) Skånes OF 1, 1.09.22.

H14 Andra chansen, 3 020 m: 1) Göteborgs OF 5, 29.54, 2) Göteborgs OF 1, 30.19, 3) Blekinges OF 2, 30.24.

H16 Andra chansen, 4 180 m: 1) Gotlands OF 1, 38.14, 2) Skånes OF 3, 38.15, 3) Göteborgs OF 1, 38.50, 6) Bohuslän-Dals OF 2, 40.50.

Artikeltaggar

AlehofAlva OlssonBohuslänEds SKErika Källvik LeufvénGöteborgHampus GustafssonMarcus MillegårdOK KolmårdenOK SkärmenOK TyrOlav LundanesOrienteringSkåne länSprintStigsökarnaÅmålÅmåls OK

Så här jobbar Dalslänningen med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.