Vilka konstskatter finns egentligen i en kommuns gömmor? Ja, några valda delar visar nu Bengtsfors kommun upp för allmänheten i konsthallen.
– Syftet med det här utställningen är att visa och skapa ett intresse för den konst vi har för våra besökare och våra invånare. Det här är konst som till vardags finns i vårt konstarkiv och det är verk som vi har köpt in genom åren. Vi har inget ordentligt konstförråd, men det är något vi gärna skulle vilja få till, säger Anna Hjelmberg, kultur- och fritidschef på Bengtsfors kommun.
Det är totalt 25 verk av olika konstnärer som nu finns att se i Bengtsfors konsthall fram till den 13 augusti. Under tisdagen var det vernissage.
”Ett axplock”
– Det här ett axplock av allt som finns i vårt arkiv. Det är väldigt intressant att se hur mycket som egentligen finns, säger Anna Hjelmberg.
Här samsas verk av yngre konstnärer som Jeanna Berger med äldre konstnärer som Björn Carlén. Några avlidna konstnärers verk finns också med på utställningen, till exempel Olga Birkfeldt och Sune Randolf.
– Många av konstnärerna som är representerade på den här utställningen har eller har haft någon anknytning till Dalsland. Många av dem är fortfarande bosatta och verksamma i landskapet, säger Anna Hjelmberg.
För kommunens alla anställda kan den nu pågående sommarsalongen innebära ett tillfälle att ta tillvara på inför framtiden.
Kan låna in verk
– Alla som jobbar på kommunen kan låna in verk av den konst vi har i arkivet till sina arbetsrum, säger Anna Hjelmberg.
Hon berättar också att kultur- och fritidsförvaltningen har beviljats 50 000 kronor från den kommunala budgeten för att under året köpa in verk av och stötta lokala konstnärer.
– Det är vi väldigt glada över. Det är pengar som vi kommer att få god nytta av.