Hoppa till huvudinnehållet

Flera fordon i trafikolycka – en förd till sjukhus med ambulans

Publicerad:
Flera räddningsenheter ryckte ut till olyckan.
Flera räddningsenheter ryckte ut till olyckan. Foto: Erik Zienau

En trafikolycka inträffade på länsväg 164 i Hökedalen utanför Dals-Ed under tisdagseftermiddagen.

En person har förts med ambulans till sjukhus.

Strax efter klockan 16.30 kom larm om en trafikolycka med flera fordon inblandade på länsväg 164 i Hökesäter utanför Dals-Ed.

Räddningstjänsten och ambulans åkte ut på ärendet.

En bil ska ha hamnat i diket och en stod kvar på vägen. Enligt de initiala uppgifterna från SOS Alarm var båda fordonen inblandade i olyckan.

Länsvägen var under en tid helt avstängd i båda riktningarna, men kunde öppna igen strax efter 18-tiden.

Enligt polisen ska en av bilarna ha voltat, och en person har förts med ambulans till sjukhus med ryggsmärtor.

Eventuell brottsrubricering är oklar i nuläget.

Artikeltaggar

Dals-Eds kommunJohan NilssonLandskronaOlyckorOlyckor och katastroferSOS AlarmTrafikolyckor

Så här jobbar Dalslänningen med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.