Hoppa till huvudinnehållet

Berusad knivman försökte stampa på hare

Publicerad:
En berusad och misstänkt narkotikapåverkad man med kniv greps av polisen i Åmål./ARKIVBILD Foto: Johan Nilsson/TT

Mannen var rejält berusad och försökte trampa på en hare. När en väktare närmade sig honom blev han hotfull. Mannen bar också kniv.

Strax efter två på natten till tisdagen såg ett väktare en kraftigt berusad man på gågatan i centrala Åmål.

Mannen var i färd med att försöka stampa på en hare.

När väktare konfronterade honom blev han hotfull. Han bar också på en kniv. Väktaren larmade polisen.

Mannen, som är i 30-årsåldern, greps av polis och fördes iväg för blodprovstest. Han misstänkt för grovt brott mot knivlagen och narkotikabrott eget bruk.

Artikeltaggar

ÅmålBrott mot knivlagenBrott, lag och rättNarkotikabrott

Så här jobbar Dalslänningen med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.