Kvinna hittad död – man anhållen misstänkt för mord

Publicerad:
En kvinna hittades avliden i en bostad i Åmåls kommun under torsdagen. Bilden har inget med den aktuella händelsen att göra. Foto: Herman Rydeberg

En kvinna i 60-årsåldern hittades under torsdagen död i en bostad. När polisen kom till platsen fanns det omständigheter som gjorde att det inte gick att utesluta att kvinnan utsatts för brott. En man är anhållen misstänkt för mord.

Det var strax innan klockan tre på torsdagseftermiddagen som polisen får ett samtal om en avliden kvinna.

– Vi fick in ett samtal om ett dödsfall. En kvinna i 60-årsåldern hade påträffats avliden i en bostad i Åmåls kommun, säger Jens Andersson, presskontakt polisregion Väst.

När polisen kom till platsen fanns det omständigheter som gjorde att det inte gick att utesluta att den avlidna kvinnan hade utsatts för brott.

– Jag vill inte gå in på vad, säger Jens Andersson.

En man greps under torsdagen och är nu anhållen misstänkt för mord.

Kammaråklagare Andrea Welin var på fredagseftermiddagen mycket kortfattad om fallet:

– Vi befinner oss i ett tidigt skede. Vi jobbar i nuläget med att samla in så mycket information som möjligt.

Nya förhör kommer också att hållas med den misstänkte.

– Mannen är anhållen på sannolika skäl. Det är den högre misstankegraden, säger Andrea Welin.

Artikeltaggar

Åmåls kommunAvlidnaBrottBrott, lag och rättJens AnderssonMord

Så här jobbar Dalslänningen med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.

Läs vidare