Det bjöds på strålande väder när Eds FF tog emot Högsäters GF, men trots stort bollinnehav lyckades man bara överlista gästernas målvakt en gång. HGF var effektivare och genom tre mål kunde de få med sig segern hem.
– Vi skulle ligga lågt och utnyttja våra lägen vilket vi gjorde väldigt bra, säger tvåmålsskytten i Högsäter Daniel Blom.
Redan efter fem minuters spel var Högsäters GF nära att ta ledningen när Johan Larsson tog sig in i straffområdet och hittade en medspelare vars skott träffade stolpen.
Gästerna spelade många längre bollar och gästernas nyförvärv Robin Snapp vara nära att ta sig igenom på en av dem. Eds FF var nära i inledningen flera gånger att komma till bra lägen utan att lyckas. Efter knappa halvtimmen hade Max Bryntesson ett bra långskott som skapade problem för Henrik Albinsson i Högsätermålet. Jakob Blom hade även ett avslut för Ed men bollen gick precis utanför målet. Det blev lite rörigt i Högsäters straffområde vid en hörna på slutet men halvleken slutade mållöst.
En jämn halvlek där Högsäter var bäst i början och Ed kom mer på slutet.
Stort bollinnehav
Det var hemmalaget som började bäst i den andra halvleken och yttern Karl Martinsson var nära att ge laget ledningen. Ledningsmålet kom dock efter 59 minuters spel när Ahmed Jaggwe petade ett inspel mellan benen på Henrik Albinsson. Daniel Blom kunde dock omgående sätta dit kvitteringen för HGF och man kunde även ta ledningen med tio minuter kvar att spela. Ed hade mycket boll men Högsäter spelade lågt med laget vilket gjorde det svårt för de blåklädda som dock skapade några bra lägen utan att få in bollen. I slutsekunderna gjorde Edsförsvaret ett misstag när de tappade bollen och Daniel Blom kunde sätta dit sitt andra mål till 1–3. Det firades rejält när laget fick med sig tre poäng.
– Det kändes jäkligt skönt att sätta dit bollen. En kämpainsats där alla gjorde det riktigt bra, säger Blom.
Ed hade mycket boll och borde kommit till fler målchanser. När de väl kom till lägen så var effektiviteten inte tillräckligt bra för de borde ha gjort fler mål. Högsäter försvarade sig bra och utnyttjade verkligen sina målchanser.
– Det är svåra att möta när de ligger lågt och rätt men vi ska inte tappa poäng i en sådan här match. Vi får bryta ihop och slå Grohed till helgen, säger Viktor Johansson, tränare i Ed.
I tabellen klättrade Högsäter till andra plats två poäng bakom obesegrade IF Viken. Ed ligger fyra på samma poäng som trean Åsebro.
Matchfakta
Eds FF – Högsäters GF 1–3 (0–0)
Division 4 Bohuslän-Dalsland
Målskyttar: 1–0 Ahmed Ziku Jaggwe (59), 1–1 Daniel Blom (60), 1–2 Robin Snapp (80), 1–3 Daniel Blom (94)
Publik: 123
Domare: Christer Antonsson