Färgelanda IF studsade tillbaka efter krysset senast och vann klart med 5–0 mot Håfreströms IF i DM:s grupp B. Nu väntar en avgörande derbybatalj på fredag.
– Vi gör det riktigt bra så jag är jättenöjd, säger tränaren Johan Niklasson.
Färgelanda fick en bra start och ledde med 3–0 redan efter en kvart. Hemmalaget tog ledningen efter nio minuter genom Filip Isbrand Fransson. Efter fint klapp-klapp-spel hittade Henrik Dahl fram till ”Frasse” som gjorde 1–0 bakom Håfreströmsmålvakten.
Bara fyra minuter senare kom 2–0, då nye mittbacken Ahmed Mohammed drev uppåt i banan och frispelad av Kevin Abrahamsson kunde stänka in mål nummer två.
3–0 gjorde Abdul Nshiwati framspelad av Jesper Karlsson och efter dryga halvtimmen studsade bollen via en Håfreströmspelare in i mål på frispark av Henrik Dahl.
I andra halvlek slår hemmalaget av på takten något, vilket medför att gästerna fick några chanser att reducera, men målvakten Filip Eriksson stod i vägen.
Istället kom 5–0 genom Jesper Karlsson, fint framspelad av Filip Isbrand Fransson, vilket också blev slutresultatet.
– Vi gjorde en riktigt bra match, även försvarsspelet. Vi håller nollan igen, även om Filip får göra en svettig räddning i slutet. Det är den chansen de har, medan vi har 22 avslut på mål. Vi är det bättre laget och gör det riktigt bra, så jag är jättenöjd, säger tränaren Johan Niklasson.
Nu väntar en avgörande derbybatalj mot Ellenö IK på fredag.
– De är tunga och bra så vi får ta oss an uppgiften ödmjukt och på ett bra sätt. Vi är jobbiga att möta, så vi hoppas kunna ge dem en match. Får vi igång det och fortsätter som i helgen så blir det bra, säger Niklasson.
Hur hårt kommer ni gå för att vinna?
– Vi kör lite kombinerat tränings- och tävlingsmatch. Vi får se hur matchen utvecklar sig, har vi en ledning med tio minuter kvar så kanske vi avvaktar lite.
Matchfakta
Färgelanda IF–Håfreströms IF 5–0 (4–0)
DM, grupp B
Målen: 1–0 Filip Isbrand Fransson (9), 2–0 Ahmed Mohammed (13), 3–0 Abdul Nshiwati (16), 4–0 självmål (34), 5–0 Jesper Karlsson (77)
Varningar, Färgelanda: Abdul Nshiwati
Håfreström: Abed Abou Toman, Taym Alhayesh, Besart Shenaraj
Domare: Samir Omicevic
Publik: 55