Nu står det klart vem som ska tävla i årets Vi i femman. En av de 2 440 klasser som har antagits är klass fem på Högsäters skola, Färgelanda kommun. I veckan som gick fick klassen besök av radion.
Frågetävlingen Vi i femman, som räknas som Sveriges största kunskapstävling, börjar få många år på nacken. Den startade i Sveriges Radio redan 1963 och 1970 började även SVT sända Vi i femman.
I årets omgång av frågetävlingen deltog 2 440 klasser, nästan 50 000 femteklassare, i uttagningarna. Nu är det klart vilka klasser som gå vidare.
Från vårt område är det åtta klasser som har gått vidare till årets kvartsfinaler och en av dem är klass fem på Högsäters skola.
I veckan som gick fick de besök av P4 Västs reporter Samuel Stålros som avslöjade att de hade tagit sig vidare.
Kvartsfinalerna drar igång 20 mars och den lokala finalen är den 30 mars.
Deltagarna tävlar först om främst om äran och får ett diplom för sin medverkan. Den klass som vinner den lokala finalen får en guldpokal och den som tar sig ända till riksfinalen vinner en glasskulptur.
Deltagarna från P4 Västs område:
Fridaskolan, Uddevalla 5A
Fridaskolan, Vänersborg 5A
Högsäter skola 5A
Källdalsskolan 4 - 6 5A
Källdalsskolan 4 - 6 5C
Skaftö skola 5A
Strömsskolan 5A
Strömsskolan 5B