Hoppa till huvudinnehållet

Före detta stortalang klar för Ellenö IK: ”En attraktion”

Publicerad:
Reporter Johan Lindahl
Johan Lindahl
johan.lindahl@dalslanningen.se
Anfallaren Ara Ismail, 21, är Ellenö IK:s senaste nyförvärv.
Anfallaren Ara Ismail, 21, är Ellenö IK:s senaste nyförvärv. Foto: Ellenö IK

Ara Ismail var lovande som tonåring, men en allvarlig ryggskada fick honom att nästan lägga av med fotbollen. Nu har Ellenö IK lyckats locka till till sig den 21-årige anfallaren.

– Kan han komma i form kan han bli en attraktion i division 5, säger fotbollsansvarige Stefan Örn.

Ara Ismail kom fram som en lovande anfallare som tonåring i Uddevallalaget IK Oddevold. Men karriären gick inte riktigt som den var tänkt, och en allvarlig ryggskada fick honom att fundera över att sluta med fotbollen.

Innermittfältare ansluter till Ellenö IK: ”Jättespännande spelare”

Nu kommer han till Ellenö IK som ett råämne med ouppfylld potential.

– Han hade gett upp fotbollen, men vi lockade tillbaka honom. Nu börjar han tycka att fotbollen är kul igen. Han har ett driv och en teknik som jag inte riktigt är van vid. Kan kommer att bli en attraktion i division 5 om han kan komma i form, säger fotbollsansvarige Stefan Örn.

Ara Ismail blir den hårdsatsande klubbens tionde nyförvärv.

Division 5-klubbens satsning – flertalet prestigevärvningar: ”Det ser bra ut”

Artikeltaggar

Division 5 DalslandEllenö IKFotbollIK OddevoldNyförvärv

Så här jobbar Dalslänningen med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.