Hoppa till huvudinnehållet

Ny samhällsförening bildad – här är styrelsen

Publicerad:
I föreningens nya styrelse ingår (från vänster) kommunens näringslivsstrateg Lina Gustavsson, kommunalrådet Ann Blomberg, Ulrika Leksell Engström, Färgelanda IF, Johannes Huss från Dalslands folkhögskola, Inger Bäcker från Svenska kyrkan, Kerstin Sandell, Södra Valbo Hembygdsförening, Eva Jantzen före detta processledare.
I föreningens nya styrelse ingår (från vänster) kommunens näringslivsstrateg Lina Gustavsson, kommunalrådet Ann Blomberg, Ulrika Leksell Engström, Färgelanda IF, Johannes Huss från Dalslands folkhögskola, Inger Bäcker från Svenska kyrkan, Kerstin Sandell, Södra Valbo Hembygdsförening, Eva Jantzen före detta processledare.

I ett och ett halvt år har projektet Vårt Färgelanda jobbat för att göra Färgelanda centrum till en snyggare och tryggare mötesplats. Nu är projektet slut – men processen fortsätter i form av en ny samhällsförening som bildades i tisdags.

I veckan bildades en interimsstyrelse och den nya föreningen tog namnet Samhällsutvecklingen vårt Färgelanda. Till ordförande valdes Johannes Huss från Dalslands folkhögskola.

Ny samhällsförening bildas: ”Receptet för att lyckas är att samarbeta”

I projektet genomfördes en rad intervjuer, samråd, enkäter och workshops för att få reda hur kommunens invånare, näringsliv och föreningsliv vill utveckla centrum till något än mer attraktivt. Utifrån det utformades en handlingsplan.

– Den ska vi fortsätta att förvalta och processa, säger kommunalrådet Ann Blomberg.

I projektet var det Västra Götalandsregionen som var huvudfinansiär. Andra aktörer som deltog i projektet var Dalslands folkhögskola, kommunen, Dalslands Sparbank, Valbohem, Studieförbundet Vuxenskolan, Södra Valbo Hembygdsförening och Coompanion.

I den nya styrelsen ingår kommunens näringslivsstrateg Lina Gustavsson, kommunalrådet Ann Blomberg, Ulrika Leksell Engström, , Färgelanda IF Johannes Huss från Dalslands folkhögskola, Inger Bäcker från Svenska kyrkan, Kerstin Sandell, Södra Valbo Hembygdsförening, Eva Jantzen f.d. processledare, Daniel Larsson, ICA Supermarket, Jeanette Dahlgren, Färgelanda Vägförening, Sofia Pettersson, ordförande Färgelanda IF samt Hans Sprung, Valbohem.

Artikeltaggar

Ann BlombergDalslands folkhögskolaDaniel LarssonFärgelandaFärgelanda IFFöreningslivHans SprungKerstin SandellSamhälleSofia PetterssonStyrelserValboValbohemVästra Götalandsregionen

Så här jobbar Dalslänningen med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.