Hoppa till huvudinnehållet

Hela listan: De kom in i fullmäktige

Publicerad:
Reporter Sofie Borg
Sofie Borg
sofie.borg@arvikanyheter.se
Foto: Johan Nilsson/TT

Nu är det klart vilka som kommer att sitta i kommunfullmäktige i Dalslandskommunerna.

Det här är de valda ledamöterna och ersättarna i kommunerna.

Foto: Tommy Löfgren

Kommunfullmäktige i Bengtsfors

M

Stig Bertilsson (personvald)

Susanne Öhrn

Anders Forsberg

Ulf Nelson

Yvonne Rudebou

Pontus Gyllenberg

Krister Stensson

Owe Gustafsson

Carina Aasen

Gert Ludvig Andersson

Ersättargrupp

1. Jesper Johansson

2. Inger Johannesson

3. Peter Ramhage

4. Kjell Johansson

5. Mats Ove Christer Johansson

S

Per Eriksson (personvald)

Christina Lundqvist

Stein Begby

Jenny Svensson

Johnny Eliasson

Viktoria Gradin

Daniel Karlsson

Solveig Marianne Nettelbo

Richard Hassel

Helena Grönlund

Ersättargrupp

1. Ulrik Jörback

2. Torill Stjerndahl

3. Frank Hagman

4. Jenny Nieminen

5. Mhd Bachir Sulaiman

L

Jan Axel Leander

Ersättargrupp

1. Carl Ivar Kullgren

2. Lars-Göran Berg

C

Villy Jerker Johansson (personvald)

Per Gunnar Arne Johnsson

Erik Sandberg

Ersättargrupp

1. Marie Therese Harfouche

2. Linda Höder Stenegren

V

Annette Ternstedt

Ersättargrupp

1. Linus Lindblad

2. Jan Olof Ternstedt

KD

Jan Åke Jansson

Ersättargrupp

1. Lisbet Wilsson

2. Maj Anna-Greta Strömberg

SD

Britt-Inger Sandström (personvald)

Henning Venborg (personvald)

Ingegerd Venborg

Ann-Mari Reinholdsson

Steve Andersson

Ersättargrupp

1. Lars-Erik Harry Molin

2. Jan-Åke Enermark

Foto: Anna Nyberg

Kommunfullmäktige i Dals-Ed

M

Andreas Nilsson (personvald)

Britt-Marie Johansson

Annika Lännhult

Pertti Hedkrok

Lars Henrik Johansson

Per Ekhögen

Kenneth Bergslätt

Ersättargrupp

1. Jan Magnus Johansson

2. Linus Lännhult

3. Synnöve Engkvist

4. Jan Mikael Gustavsson

S

Per Erik Norlin (personvald)

Carina Halmberg

Lars Inge Fahlén

Sara Fröberg

Börje Holmqvist

Roderick Bothe

Öyvind Höiberg

Tim Karlsson

Ersättargrupp

1. Bjørn Tangen

2. Jan Gunnar Eliasson

3. Anna Erika Martinsson

4. Lena Zakariasson

L

Lena Högfelt

Ersättargrupp

1. John Kral

2. Kerstin Sandqvist

C

Anna Johansson (personvald)

Kenneth Gustavsson (personvald)

Eva Aronsson Johansson

Ulf Ingvar Wide Johannesson

Elisabet Forsdahl

Morten Johnsen

Christina Virevik

Ersättargrupp

1. Catherine Ama Morgan Rundqvist

2. Christer Jörgensen

3. Ture Erling Olsson

4. Sven Anders Forsdahl

V

Per Normark

Ersättargrupp

1. Elin Segerlind

2. Johan Widmark

KD

Tommy Christer Olsson

Jan Stefan Karlsson

Kerstin Molander

Ersättargrupp

1. Carl Henrik Andersson

2. Lena Kunéll

SD

Anders Ingvar Bengtsson (personvald)

Johnny Andreasson

Mattias Petranyi

Niclas Bergendal

Foto: Helena Lindgren

Kommunfullmäktige i Färgelanda

M

Linda Jansson

Hans Göran Palmqvist

Bengt Robert Melin

Ersättargrupp

1. Inger Christina Svedberg

2. Per-Olof Krokström

S

Ulla Marianne Börjesson

Kenneth Öhman

Kerstin Fredriksson

Tommy Larsson

Lilian Kristina Borg Hansen

Edgardo Varas Olmo

Yvonne Margret Pettersson

Urban Henriksson

Ersättargrupp

1. Eva-Lena Birgitta Johansson

2. Henrik Abrahamsson

3. Ann-Marie Elisabeth Ragnarsdotter

4. Johan Dahlström

L

Kenneth Arne Ingvar Carlsson

Ingo Asplund

Ersättargrupp

1. Håkan Gusteus

2. Olof Hagström

C

Tobias Bernhardsson (personvald)

Ann Blomberg

Sandra Hallberg

Thorbjörn Jakobsson

Mohamud Faraah Faraah

Louise Blom

Ersättargrupp

1. Hanna Hansson

2. Patrik Fransson

3. Marianne Olsson

KD

Julia Djupfeldt

SD

Jörgen Andersson (personvald)

Christoffer Wallin

Karl-Erik Segersax

Jane Glamér

Hanna Clemens

Hans Johansson

Pontus Westerman Hansson

Sven Olof Pihl

Maj Andersson

Natalie Wallin

Tommy Johansson

Foto: Tommy Löfgren

Kommunfullmäktige i Mellerud

M

Ludwig Mossberg (personvald)

Patrik Tellander (personvald)

Ann-Sofie Fors

Eva Pärsson

Roland Björndahl

Per Rickard Eriksson

Ersättargrupp

1. Henrik Nilsson

2. Katarina Kvantenå

3. Daniel Berglöv

S

Michael Melby (personvald)

Marianne Sand Wallin

Thomas Hagman

Florence Jonasson

Lars Nilsson

Dalia Al-Mansour

Olof Sand

Eva Sara Kanyinda

Ersättargrupp

1. Kent Bohlin

2. Kerstin Pousar Lindberg

3. Anders Andersson

4. Christine Andersson

C

Morgan Andersson (personvald)

Karin Nodin

Anna Sanengen

Peter Ljungdahl

Margareta Holmgren

Ersättargrupp

1. Lars Olof Bertil Andersson

2. Gun-Britt Gustafsson

3. Annika Olsson

V

Pål Magnussen

Ersättargrupp

1. Julia Härdh

2. Anna Kahn

KD

Daniel Jensen (personvald)

Lisbeth Yvonne Berglöv

Ersättargrupp

1. Paula Törnqvist

2. Frode Magnussen

SD

Ulf Rexefjord (personvald)

Liselott Hassel (personvald)

Martin Andersson

Daniel Svensson

Ingrid Lindberg

Conny Eriksson

Eva Eriksson

Ersättargrupp

1. Kalevi Sahamies

2. Sandra Rexefjord

3. Roland Berglund

4. Bo Sundin

KiM

Jörgen Eriksson (personvald)

Anita Augustsson

Ersättargrupp

1. Sture Bäckström

2. Jan Christer Andersson

Foto: Erik Ekelund

Kommunfullmäktige i Åmål

M

Eva-Britt Karlsson (personvald)

Michael Karlsson (personvald)

Camilla Ackerblad (personvald)

Gunnar Jansson

Jan Sedenka

Sandra Castro Nilsson

Madeleine Olsson

Kate Magnusson

Ersättargrupp

1. Fredrik Rolfsman

2. Emma Solli

3. Johan Paulsson

4. Isac Fridlund

S

Hassan Dalo (personvald)

Michael Karlsson (personvald)

Eva Gunilla Arvidsson

Nils Göran Karlsson

Sofia Margareta Karlsson

Olof Evert Eriksson

Maria Bertilsson Sandin

Niklas Jan-Åke Karlsson

Maria Ann-Charlotte Örtegren

Ersättargrupp

1. Jerry Saxin

2. Barbro Axelsson

3. Tommy Lerman

4. Susanne Dahlbom Korduner

5. Monika Lindstrand

L

Peter Stenberg

Ersättargrupp

1. Jan-Eric Thorin

2. Klas Ragnar Häggström

C

Anders Henry Bäckström (personvald)

Mikaëla Thorén (personvald)

Leif Aronsson

Lars Olof Ottosson

Ersättargrupp

1. Kjell Ivar Kaså

2. Sven Olof Callenberg

V

Eva Svensson

Robbin Larsson

Ersättargrupp

1. Åsa Frick

2. Hussam Hawarne

MP

Lise-Lotte Robertsson Harén (personvald)

Anders Mikael Nilsson

Ersättargrupp

1. Nina Nilsson

2. Cajsa Hallberg

KD

Melker Krister Törnell (personvald)

Ruth Karin Lillemor Hårdstedt

Ersättargrupp

1. Daniel Franco

2. Amanda Sonesson

SD

Ove Kaye (personvald)

Lars Wising

Anne Kaye

Susanne Carlsson

Linda Stenberg

Lars Eriksson

Carolin Wising

Ersättargrupp

1. Sven Thomas Andersson

2. Yvonne Råbratt

3. Annika Andersson

Artikeltaggar

PolitikVal 2022

Så här jobbar Dalslänningen med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.