Helgens bortasväng resulterade i en seger mot Mariestad och en förlust mot Skövde, båda med siffrorna 15–5, för Edsbowlarna.
– En seger på bortaplan är alltid bra, säger Jan-Peter Elf.
I Mariestads bowlinghall blev det seger med 15–5 efter en laginsats där Loke Molander, Mikael Sjögren och Paula Svensson alla kom över 800 poäng.
– En seger på bortaplan är alltid bra. Vi gör en bra match och vi orkar vända varje tajt bord till vår fördel. Sen vill man vinna alla matcher, men det går inte alltid, säger Jan-Peter Elf, som själv slutade med samma poängskörd, 778, i båda matcherna. Ett konststycke i sig.
I helgens andra bortamatch, i Skövde mot Skövde AIK, blev det dock förlust med samma siffror, 5–15.
– Där var det inte mycket att säga. De var bättre än oss och hade det lilla flytet de behövde. Vi gjorde ingen dålig match, men det räckte inte till där och då. Vi fick lite hopp i tredje serien, för då kändes det som att vi skulle orka, men sedan blev vi helt överkörda i sista, säger Jan-Peter Elf.
Även i andra matchen var Loke Molander med bland de tre bästa i laget. Han har tidigare sagt att han kommer att medverka när han har möjlighet.
– Han är stabil. Det märks att han har rutin från högre serier. Han har blivit mycket bättre, säger Jan-Peter Elf.
Edsbowlarna ligger trea i tabellen efter tre spelade matcher. Nu väntar spelledigt fram till 15 oktober, då BK Skrufscha från Vänersborg kommer på besök.
Matchfakta
Edsbowlarnas bortasväng
Division 2 norra Götaland
Team Mariestad BK F–KS Edsbowlarna 5–15
Kägelpoäng: 5958–6126
Bästa poäng, Mariestad: Erik Ahlstrand 872, Robert Broo 822, Johan Leijon 790
Bästa poäng, Edsbowlarna: Loke Molander Johansson 825, Mikael Sjögren 809, Paula Svensson 802
Skövde AIK BK–KS Edsbowlarna 15–5
Kägelpoäng: 6585–6244
Bästa poäng, Skövde: Eddie Fredriksson 955, David Sandberg 954, Elias Rickardsson 887
Bästa poäng, Edsbowlarna: Jonas Forsberg 855, Katarina Östberg 841, Loke Molander Johansson, 827