Hoppa till huvudinnehållet

Tjärdoft och hammarslag vid museet

Publicerad:
Många barn ville prova på att smida utanför bruksmuseet där smeden Jens-Erik Wielsgaard lärde ut konsten.
Många barn ville prova på att smida utanför bruksmuseet där smeden Jens-Erik Wielsgaard lärde ut konsten. Foto: Britt-Marie Erlandsson
  • Många strosade runt i den gamla bruksmiljön på Gustavsfors dag.
    Många strosade runt i den gamla bruksmiljön på Gustavsfors dag. Foto: Britt-Marie Erlandsson
  • Smeden Jens-Erik Wielsgaard visade många barn smidets konst.
    Smeden Jens-Erik Wielsgaard visade många barn smidets konst. Foto: Britt-Marie Erlandsson
  • Bruksmuseet berättar om ortens järnbruk.
    Bruksmuseet berättar om ortens järnbruk. Foto: Britt-Marie Erlandsson
  • Käringane brände tjära under dagen. Från vänster Lennart Gustavsson, Stig Svensson och Leif Danielsson.
    Käringane brände tjära under dagen. Från vänster Lennart Gustavsson, Stig Svensson och Leif Danielsson. Foto: Britt-Marie Erlandsson
  • Många tog tillfället att besöka Gustavsfors i lördags.
    Många tog tillfället att besöka Gustavsfors i lördags. Foto: Britt-Marie Erlandsson
  • Det var liv och rörelse vid kanalområdet.
    Det var liv och rörelse vid kanalområdet. Foto: Britt-Marie Erlandsson

Gustavsfors samlade många besökare när det var dags för deras dag på kulturveckan i lördags. Det var full aktivitet både vid kanalområdet och folkets hus.

Utanför bruksmuseet var det flera barn som passade på att testa hur det är att smida. Smeden Jens-Erik Wielsgaard från Halden höll ässjan het och introducerade i smidets konst.

– Jag var här för tre år sedan också när museet invigdes då var det jättemycket folk här. Det är lagom med folk här idag, tyckte han.

Käringane

Ett stenkast bort brände Käringane, som visade sig vara tre karlar, tjära. Stig Svensson brukar bränna tjära hemma på gården i Gustavsfors och tog med sig kunskapen till bruksmuseet. Till sin hjälp hade han Lennart Gustafsson och Leif Danielsson. Det spreds en trivsam lukt över området.

De engagerade i museiföreningen, med Nils Andrée som ordförande, jobbar vidare med att samla foton och gamla föremål från bygden.

– Vi vill också gärna ha kontakt med personer som har minnen att berätta från gamla tider, säger Lennart Gustafsson.

I folkets hus var det sång och musik av Dan Johansson, servering och försäljning. Gustavsforsdagen avslutades på Eketegen, hos Ingela och Nils Andree, med den traditionella cabareten som arrangerades för 36:e gången.

Artikeltaggar

GustavsforsGustavsfors bruksmuseumKulturveckan i BengtsforsNöje/Kultur

Så här jobbar Dalslänningen med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.