Hoppa till huvudinnehållet

Aktiviteter för barn på Gammelgården i sommar

Publicerad:
Gammelgården i Bengtsfors är värd ett besök bara för den vackra utsiktens skull.
Gammelgården i Bengtsfors är värd ett besök bara för den vackra utsiktens skull. Foto: Helena Lindgren

Gammelgården på Majberget i Bengtsfors är västsveriges största friluftsmuseum med inte mindre än 20-talet stugor. I år satsar de på fler aktiviteter och det blir en hel för barn.

Vid fyra tillfällen i sommar anordnar Gammelgården tillsammans med Sensus olika hantverks- och slöjdaktiviteter för barn. Både utomhus och inne. Dessutom blir det Barnens Dag 4 juli och då är det Vilda Västerntema.

– Det kommer att vara lassokastning, käpphästhoppning och vi får besök av en indianhövding bland annat, säger Annika Torstensson på friluftsmuseet.

Det blir Vilda västerntema och en indianhövding kommer på besök vid årets Barnens dag.
Det blir Vilda västerntema och en indianhövding kommer på besök vid årets Barnens dag. Foto: Privat

Lördag 9 juli arrangeras den traditionella Hantverksdagen med slöjdare och hantverkare i aktion och 16 juli kommer Bengtsfors kulturvecka att invigas på Gammelgården. Samma kväll blir det uppträdande av Cadillac Band på utomhusscenen.

Sommartid brukar också betyda allsång från scenen men när det här skrivs är inte datumen satta.

Soldattorpet är en av alla museistugor på Gammelgården högt uppe på Majberget.
Soldattorpet är en av alla museistugor på Gammelgården högt uppe på Majberget. Foto: Conny Hultgren

Artikeltaggar

BengtsforsFritid och livsstilGammelgårdenSommar

Så här jobbar Dalslänningen med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.