Hoppa till huvudinnehållet

Målfyrverkeri när Färgelanda IF övertygade på nytt

Publicerad:
Färgelanda IF går som en raket i division 5 och har sex raka segrar. Foto: Pontus Nordwall

Färgelanda IF går minst sagt som en raket i Dalslandsfemman. Nationaldagen firades med ett riktigt målfyrverkeri när Tösse IF besegrades med 7–1, vilket var sjätte raka segern.

– Många spelare har tagit ett stort steg nivåmässigt, säger tränaren Christoffer Roos.

Gästerna från Tösse kom till matchen obesegrade, men backade trots det hem från start och visade stor respekt för serieledarna. Färgelanda IF ägde mycket boll men minsta felpassning tog gästerna tillvara på med vassa omställningar.

Det hände i 29:e minuten när gästernas argentinare Nahuel Jeremias Romero kunde utnyttja slarv och ge Tösse ledningen.

Men hemmalaget lät sig inte nedslås av det utan replikerade fem minuter senare då Erik Stensson kvitterade för Färgelanda med en raket upp i krysset.

Knappt hinner spelet blåsas igång igen innan Jesper Karlsson hade gjort 2–1 från högerkanten.

Målen fortsatte att komma även i den andra halvleken. Jesper Karlsson gjorde sitt andra för dagen till 3–1 och Filip Eriksson gjorde 4–1 i 58:e minuten.

Erik Stensson nickade med spänst och kraft in 5–1 på hörna i 63:e minuten när matchen sedan länge var avgjord.

30 gjorda mål

Tösse IF kändes uppgivna, men hemmalaget fortsatte att ånga på. Jesper Karlsson blev hattrickhjälte med drygt tio minuter kvar innan Kevin Abrahamsson fick öppna sitt målkonto för säsongen.

Färgelanda IF har, mot alla odds, öppnat säsongen galet starkt och leder tabellen med fem poäng efter sex raka segrar och 30 (!) gjorda mål av tio olika målskyttar.

– Vi är inne i zonen. Alla jobbar för varandra till hundra procent och det är ingen som fuskar. Det är glädje och sammanhållning i laget och många spelare har tagit ett stort steg nivåmässigt. Och vi har ett spel som är svårt att försvara sig emot, säger tränaren Christoffer Roos.

Matchfakta

Färgelanda IF–Tösse IF 7–1 (2–1)

Division 5 Dalsland

Målen: 0–1 Nahuel Jeremias Romero (29), 1—1 Erik Stensson (35), 2–1 Jesper Karlsson (37), 3–1 Jesper Karlsson (51), 4–1 Filip Eriksson (59), 5–1 Erik Stensson (63), 6–1 Jesper Karlsson (78), 7–1 Kevin Abrahamsson (86)

Varningar, Färgelanda: Linus Karlsson, Charles Werner

Tösse: Fredrik Tacacho

Domare: Linnea Samuelsson

Publik: 127

Artikeltaggar

Division 5 DalslandFärgelanda IFFärgelanda kommunFotbollTösse IF

Så här jobbar Dalslänningen med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.