Hoppa till huvudinnehållet

Joel segrade i Skärmenträffen

Publicerad:
Reporter Johan Lindahl
Johan Lindahl
johan.lindahl@dalslanningen.se
Joel Gustafsson, Eds SK, vann H12-klassen före Simon Skott, Åmåls OK, och Neo Johansson, OK Skärmen.
Joel Gustafsson, Eds SK, vann H12-klassen före Simon Skott, Åmåls OK, och Neo Johansson, OK Skärmen.

I söndags avgjordes orienteringstävlingen Skärmenträffen i Högsäter. Ett 50-tal utövare från Eds SK och OK Skärmen gjorde upp om pallplatserna med över 200 andra från Skåne i söder till Södermanland i norr.

Ett 50-tal orienterare från de lokala klubbarna gjorde upp om pallplatserna tillsammans med utövare från Åmål, men också från Skåne, Göteborg och Norge. Totalt var det 276 startande vid Allégården i Högsäter.

  • Hampus Gustafsson (höger), Eds SK, blev femma i H14-klassen.
    Hampus Gustafsson (höger), Eds SK, blev femma i H14-klassen. Foto: Märit Gustafsson
  • Agnes Malm, Eds SK, vann D12-klassen.
    Agnes Malm, Eds SK, vann D12-klassen.
  • D10-klassen vann Emma Johansson, OK Skärmen, med Amanda Johansson, Eds SK, tätt bakom och Ellie Samuelsson, OK Skärmen, som trea.
    D10-klassen vann Emma Johansson, OK Skärmen, med Amanda Johansson, Eds SK, tätt bakom och Ellie Samuelsson, OK Skärmen, som trea.
  • I H10-klassen blev Jack Mattsson, Eds SK, tvåa och Carl Johansson Purontaka, Eds SK, trea.
    I H10-klassen blev Jack Mattsson, Eds SK, tvåa och Carl Johansson Purontaka, Eds SK, trea.

– Vi är nöjda över att det är väldigt många som tävlar för Eds SK just nu. Klubben har växt väldigt de sista åren och just nu är vi den största klubben i distriktet, säger ungdomstränaren Linus Lännhult.

Talangfulle Joel Gustafsson från Eds SK är en av de bästa orienterarna i landet i sin åldersklass, vilket han har visat vid flera tillfällen den här säsongen och inte minst i helgen när han tog hem H12-klassen med 90 sekunders marginal före Simon Skott från Åmål. I samma lopp blev Neo Johansson, OK Skärmen trea.

Skärmenlöpare vann

D10-klassen vann Emma Johansson, OK Skärmen, med Amanda Johansson, Eds SK, tätt bakom och Ellie Samuelsson, OK Skärmen, som trea.

I H10 blev Jack Mattsson tvåa, Carl Johansson Putontaka, Eds SK, trea och Hugo Eriksson, Eds SK, fyra.

– Det är väldigt roligt att många barn är med och roligt att det är ett så stort gäng. Det har vi kämpat hårt med under lång tid, säger Linus Lännhult.

Under onsdagen är det O-ligan i Ed, en tävling där det är fokus på att barn mellan 10 och 16 ska få testa på orientering. Det är ett hundratal anmälda.

Fakta

Resultat Skärmenträffen

D21, 4 000 m: 1) Sofia Johansson, OK Tisaren, 39.04, 3) Maria Eriksson, Eds SK, 51.50.

H21, 4 400 m: 1) Emil Wingstedt, Halden SK, 31.53, 5) Henning Larsson, Uddevalla OK, 39.27, 6) Daniel Olsson, Uddevalla OK, 40.11, 7) Hjalmar Olsson, Uddevalla OK, 43.14, 9) Björn Schilobolski, Åmåls OK, 47.13, 10) David Hermansson, Åmåls OK, 48.28.

H20, 3 500 m: 1) Axel Brönnestam, Uddevalla OK, 37.10, 2) Johan Lund, Stenungsunds OK, 38.19.

D16, 3 500 m: 1) Tilia Olsson, Uddevalla OK, 28.11, 2) Emilie Hellström, Åmåls OK, 32.27, 3) Alva Olsson, Åmåls OK, 33.38, 4) Malva Arvidsson, Brattås CK, 35.43, 5) Saga Källstrand, Åmåls OK, 39.41, 6) Ellen Kringstad, Åmåls OK, 44.42, 10) Lina Ahlstedt, Åmåls OK, 1.01.33.

H16, 3 500 m: 1) Eric Åhl, Åmåls OK, 35.30, 2) Viktor Nilsson, Stångenäs AIS, 37.35, 3) Floyd Gerhardt, Brattås CK, 40.33, 4) Miles Gerhardt, Brattås CK, 40.58, 5) Pontus Nilsson, Åmåls OK, 43.06, 6) Albin Skott, Åmåls OK, 43.55.

D14, 2 700 m: 1) Alma Olsson, Uddevalla OK, 22.53, 2) Eira Olsson, Åmåls OK, 23.44, 3) Jonna Åhl, Åmåls OK, 25.54, 4) Elsa Reuter, Åmåls OK, 27.01, 5) Alice Källstrand, Åmåls OK, 30.02, 6) Ellen Ólafsdóttir, OK Skärmen, 32.09, 7) Rebecca Eriksson, OK Skärmen, 36.07, 8) Inez Ljungkvist, Eds SK, 38.28, 9) Sara Eriksson, Åmåls OK, 54.09, 10) Frida Eriksson, Åmåls OK, 1.20.42.

H14, 2 700 m: 1) Ville Wingstedt, Halden SK, 20.29, 2) Oscar Ahlstedt, Åmåls OK, 21.52, 3) Anton Arvidsson, Brattås CK, 22.21, 4) Noah Olsson, Åmåls OK, 22.29, 5) Hampus Gustafsson, Eds SK, 23.41, 6) William Lännhult, Eds SK, 24.31, 8) Oskar Galle, Eds SK, 28.49, 9) Markus Pålsson, Kvillebyns SK, 29.46, 11) Elvin Galborgen, Eds SK, 53.42, 12) Einar Roessner, Kvillebyns SK, 1.06.40.

D12, 2 400 m: 1) Agnes Malm, Eds SK, 29.37, 2) Ester Ohlsson, Brattås CK, 41.21.

H12, 2 400 m: 1) Joel Gustafsson, Eds SK, 16.55, 2) Simon Skott, Åmåls OK, 18.32, 3) Neo Johansson, OK Skärmen, 20.26, 4) Ville Abrahamsson, Brattås CK, 30.34, 5) Noah Nilsson-Dag, Eds SK, 32.14, 6) Valfrid Mattsson, Eds SK, 33.16, 7) Elmer Håkansson, OK Skärmen, 33.37.

D10, 2 100 m: 1) Emma Johansson, OK Skärmen, 18.03, 2) Amanda Johansson, Eds SK, 18.42, 3) Ellie Samuelsson, OK Skärmen, 22.13, 4) Sofia Roessner, Kvillebyns SK, 22.57, 5) Patricia Eriksson, OK Skärmen, 24.44.

H10, 2 100 m: 1) Jakob Sterner, Strängnäs-Malmby OL, 11.30, 2) Jack Mattsson, Eds SK, 16.12, 3) Carl Johansson Purontaka, Eds SK, 17.30, 4) Hugo Eriksson, Eds SK, 17.59.

D35, 3 900 m: 1) Anja Wingstedt, Halden SK, 39.30, 2) Marie Karlsson, Eds SK, 1.05.15, 3) Annika Lännhult, Eds SK, 1.07.29.

H35, 4 200 m: 1) Johan Andersson, Brattås CK, 1.14.32.

H40, 4 000 m: 1) Tomas Johansson, Åmåls OK, 31.54, 2) Jörgen Åhl, Åmåls OK, 33.12, 3) Joakim Gustafsson, Eds SK, 39.26, 4) Linus Lännhult, Eds SK, 43.02, 5) Jim Mattsson, Eds SK, 48.24, 6) Lars-Henrik Galborgen, Eds SK, 1.02.56.

D45, 3 200 m: 1) Kristina Hellström, Åmåls OK, 41.23, 3) Gunilla Ottersten, Eds SK, 47.56.

H45, 3 500 m: 1) Jonas Gustafsson, Trollhättans SOK, 28.29, 5) Odd Wallander, Brattås CK, 42.21, 6) Mats Ohlsson, Brattås CK, 46.29, 7) Fredrik Olsson, Uddevalla OK, 51.04.

D50, 3 000 m: 1) Jenny Nyman, Vänersborgs SK, 29.30, 2) Cilje Kringstad, Åmåls OK, 36.44, 4) Christina Südhoff, Brattås CK, 41.13.

H50, 3 100 m: 1) Patrik Svantesson, Trollhättans SOK, 33.56, 2) Johanes Schulte Südhoff, Brattås CK, 47.48.

D55, 2 800 m: 1) Malin Årebäck, Göteborg-Majorna OK, 30.13, 2) Agneta Eriksson, Uddevalla OK, 31.30.

H55, 3 000 m: 1) Ulrik Olsson, Brattås CK, 22.56, 3) Tomas Hermansson, Åmåls OK, 30.36, 4) Tommy Johansson, Stångenäs AIS, 31.00, 8) Karl Eriksson, Uddevalla OK, 39.14, 10) Fredrik Nilsson, Stångenäs AIS, 49.23, 11) Kimmo Purontaka, Eds SK, 49.59.

D60, 2 700 m: 1) Anne Solheim Haugerud, Indre Østfold OK, 26.19, 2) Annika Hilding, Stångenäs AIS, 34.12, 3) Nina Bejbom, Uddevalla OK, 35.47, 5) Birgit Hansson, Herrestads AIF, 40.50, 6) Mona Olsson, Brattås CK, 46.36, 8) Märit Gustafsson, Eds SK, 54.12.

H60, 3 100 m: 1) Torsten Backteman, Lerums SOK, 31.29, 3) Ulf Björkdahl, Herrestads AIF, 38.57, 5) Thomas Hedlund, Åmåls OK, 40.02, 6) Tomas Nilsson, OK Gipen, 42.18.

D65, 2 400 m: 1) Liv Inger Prangerød, Tistedalen Friluftslag, 22.09, 3) Kerstin Burman, Kvillebyns SK, 28.08, 4) Marion Hallsten, Uddevalla OK, 35.16, 5) Gunilla Holmberg, Herrestads AIF, 41.07, 7) Kerstin Haugen Lund, Stenungsunds OK, 44.13, 8) Britt Karlsson, Stenungsunds OK, 48.12.

H65, 2 800 m: 1) Jerker Netz, Trollhättans SOK, 27.51, 2) Sten Gustafsson, Eds SK, 29.06, 4) Inge Josefsson, Stångenäs AIS, 31.01, 5) Urban Larsson, OK Gipen, 32.44, 6) Christer Eriksson, Åmåls OK, 34.58, 7) Börje Sundberg, OK Gipen, 41.41, 9) Göran Andreasson, OK Kroppefjäll, 49.20, 10) Arne Lund, Stenungsunds OK, 50.40, 12) Odd Olsson, Uddevalla OK, 58.05, 13) Bengt Bivrin, Idefjordens SK, 1.01.16.

H70, 2 700 m: 1) Conny Jidetoft, Stångenäs AIS, 31.59, 2) Gunnar Bejbom, Uddevalla OK, 32.52, 3) Mats Karlsson, Stenungsunds OK, 34.56, 5) Jan-Erik Pålsson, Uddevalla Idrottssällskap Orientering, 38.56, 6) Yngve Nilsson, OK Gipen, 38.58, 7) Roalh Kleveland, Kvillebyns SK, 39.43, 8) Bo Karlsson, Ljungskile FK, 46.20, 10) Arne Alfredsson, Uddevalla OK, 1.01.01.

H75, 2 400 m: 1) Per-Arne Källén, Uddevalla OK, 25.18, 3) Bengt-Olof Johansson, Stångenäs AIS, 27.53, 4) Lennart Hermansson, Stångenäs AIS, 27.58, 5) Rune Sandberg, Uddevalla OK, 29.57, 7) Olof Karlsson, Uddevalla OK, 35.12, 11) Ulf Tiborn, OK Skogsmunken, 39.09, 13) Ingmar Olsson, Stenungsunds OK, 47.42, 16) Bertil Hermansson, Stenungsunds OK, 53.28.

Inskolning 2 km, 2 200 m: Casper Drottz, OK Skärmen, fullföljt; William Jensen, Eds SK, fullföljt; Alexander Johansson, Kvillebyns SK, fullföljt; Emilia Johansson, Kvillebyns SK, fullföljt; Hilmer Johansson, Stångenäs AIS, fullföljt; Melker Johansson, OK Skärmen, fullföljt; Klara Mattsson, Eds SK, fullföljt; Sam Noaksson, Eds SK, fullföljt; Hansine Struts, Eds SK, fullföljt.

Mycket lätt 2 km, 2 100 m: 1) William Johansson, Kvillebyns SK, 18.11, 2) Rasmus Lindén, Uddevalla OK, 20.41, 3) Albert Mattsson, Eds SK, 20.53, 4) Tage Johansson, Stångenäs AIS, 26.18, 5) Daniel McCann, Åmåls OK, 26.22, 6) Måns Lindén, Uddevalla OK, 27.29, 7) Signe Ljungkvist, Eds SK, 28.33, 8) John Struts, Eds SK, 29.29, 9) Arvid Samuelsson, OK Skärmen, 30.35, 11) Karin Struts, Eds SK, 38.24, 12) Birger Kallin, OK Skärmen, 40.38, 13) Boel Andersson Lindholm, Brattås CK, 49.57.

Lätt 2,5 km, 2 400 m: 1) Sofia Pålsson, Kvillebyns SK, 26.50, 2) Oliver Johansson, Kvillebyns SK, 27.34, 3) Alice Ivarsson, Brattås CK, 28.20, 4) Ingela Danielsson, OK Skärmen, 29.26, 6) Jessica Eriksson, OK Skärmen, 33.40, 7) Haldan Lomander, Uddevalla OK, 34.04, 10) Axel Custhag, Stångenäs AIS, 46.02, 12) Vega Andersson Lindholm, Brattås CK, 59.18, 13) Ebba Eriksson, Eds SK, 1.00.01.

Lätt 5 km, 4 300 m: 1) Anna-Karin Mattsson, Trollhättans SOK, 40.27, 2) Marie Olsson, Uddevalla OK, 43.08, 3) Janne Eriksson, Eds SK, 46.12, 4) Sofia Mattsson, Eds SK, 47.20, 5) Hanna Abrahamsson, Brattås CK, 53.08.

Medelsvår 3 km, 2 800 m: 1) Daniel Järpvik, Vänersborgs SK, 27.33, 4) Fredrika Svaröd Jensen, Eds SK, 29.35, 5) Liv Pettersen Forsberg, Ljungskile FK, 31.29, 8) Elinor Dalstrand, Åmåls OK, 34.31, 10) Linda Gerhardt, Brattås CK, 39.15, 11) Tor Lindén, Uddevalla OK, 39.50, 12) Sven Persson, Ljungskile FK, 40.19, 13) Oscar Jensen, Eds SK, 43.26, 14) Julia Johansson, Eds SK, 43.29, 15) Klas Skog, OK Gipen, 48.00, 16) Arvid Galborgen, Eds SK, 48.48, 17) Yvonne Galborgen, Eds SK, 49.20, 19) Eva Rösner, Kvillebyns SK, 52.16, 20) Monica Brönnestam, OK Gipen, 52.45, 21) Jerry Rasmusson, Herrestads AIF, 58.09, 23) Gunnar Dalstrand, Åmåls OK, 1.03.51.

Svår 3 km, 3 100 m: 1) Ida Bengtsson, OK Alehof, 29.26, 2) Carl-Göran Struts, Eds SK, 33.40, 3) Ulf Danielsson, Åmåls OK, 36.43, 4) Erik Bergqvist, Åmåls OK, 38.08, 8) Ulrika Hellman, Uddevalla OK, 48.09.

Svår 5 km, 4 900 m: 1) Jonas Zakariasson, Uddevalla OK, 48.25, 3) Henrik Pålsson, Kvillebyns SK, 55.50, 5) Håkan Lindén, Uddevalla OK, 1.09.08, 6) Stefan Abrahamsson, Brattås CK, 1.28.21.

Artikeltaggar

Eds SKFotbollHögsäterJoel GustavssonOK SkärmenÅmåls OK

Så här jobbar Dalslänningen med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.