Det blir en ny upphandling av specialistsjukvården i Fyrbodal vilket bland annat berör Dalslands sjukhus i Bäckefors.
Inga anbud på specialistvården – nya tag för nämnden: "Ingen oro"Politiker ser risk för kompetensflykt från sjukhusetBeslutet till en ny upphandling tog Norra hälso- och sjukvårdsnämnden under torsdagen, sedan ett tidigare misslyckat försök gjorts efter det att Aleris sagt ut det nuvarande avtalet ,
Inga anbud
Upphandlingen omfattar specialistsjukvård vid närsjukhusen i Bäckefors, Strömstad och Lysekil. Nämnden tvingades tidigare att avbryta upphandlingen då det inte kommit in några anbud. Nu har Västra Götalandsregionen justerat upphandlingsunderlaget för att kunna genomföra en ny upphandling.
Det befintliga avtalet med Aleris Närsjukhus i Fyrbodal löper ut slutet av oktober i år.
Norra hälso- och sjukvårdsnämnden konstaterar att befolkningens behov av specialiserad öppenvård vid de tre närsjukhusen i Strömstad, Lysekil och Bäckefors kvarstår och behöver omhändertas. Nämnden vill därför säkerställa utbudet av specialiserad öppenvård vid de tre närsjukhusen i Fyrbodal genom beslutad upphandling.
86 miljoner kronor
De ekonomiska ramarna för en sådan tjänst beräknas till omkring 86 miljoner kronor per år, vilket motsvarar norra hälso- och sjukvårdsnämndens kostnad i dag för nuvarande avtal.