Hoppa till huvudinnehållet

Polisen stannade man med röjsåg – tog den i beslag

Publicerad:
Polisen påträffade en man en röjsåg i centrala Bengtsfors på torsdagen. Bilden har inget med händelsen att göra.
Polisen påträffade en man en röjsåg i centrala Bengtsfors på torsdagen. Bilden har inget med händelsen att göra. Foto: Hasse Holmberg / TT

Under torsdagen påträffade polisen en man i centrala Bengtsfors som var ute och gick med en röjsåg under armen. Mannen kunde inte ge någon trovärdig förklaring till var den kom ifrån.

Det var vid 16-tiden på torsdagen som polisen påträffade mannen på Huvudgingen i Bengtsfors.

Mannen var i 35-årsåldern och hade en röjsåg med sig som han inte kunde förklara var han hade fått tag på.

Polisen tog röjsågen i beslag. Brottsrubriceringen är oklar.

Artikeltaggar

BengtsforsBrott & blåljusVerktyg

Så här jobbar Dalslänningen med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.