På måndagen fanns Uddevalla Vuxenutbildning på plats vid Utvecklingscentrum i Bengtsfors med sina transportutbildningar Buss och lastbil.
Både buss- och lastbilschaufförer är yrkesgrupper där det för närvarande råder brist på arbetskraft.
– Det märktes också när vi var i Dalsland i dag. Vi hade ett fåtal besökare som träffade oss i Bengtsfors, det var några fler som träffade oss när vi senare kom till Åmål, säger Vidar Olausson, yrkesförare för Buss.
Varför det ser ut som det gör har han inget svar på.
– För det finns en efterfrågan i Dalsland, det är lätt att få jobb speciellt i Bengtsfors. Att många inte vill bli bussförare vet jag inte, det är fler som söker lastbil, säger Vidar Olausson.
Uddevalla Vuxenutbildning har varit på besök i Dalsland varje år och planerar att återkomma nästa år.