Hoppa till huvudinnehållet

50 kronor dyrare för barn att gå i Kulturskolan

Publicerad:
Det blir 50 kronor dyrare per termin för barn och unga att vara med i Kulturskolan i Bengtsfors kommun.
Det blir 50 kronor dyrare per termin för barn och unga att vara med i Kulturskolan i Bengtsfors kommun. Foto: Conny Hultgren

Det blir högre avgifter för barn och unga i Kulturskolan i Bengtsfors kommun. Kostnaden höjs med 50 kronor per termin.

Socialdemokraterna ville ha en avgiftsfri kulturskola för barn och unga, men det ville inte den borgerliga majoriteten.

Detta står klart efter ett beslut i kommunfullmäktige på tisdagen efter en kortare debatt.

– Vi är emot förslaget på en taxehöjning för barn och unga i Kulturskolan och en höjning av hyrorna på idrottshallar. Det här ger en relativt liten inkomst på 50 000 kronor till kommunen. Men vi riskerar att få färre barn som deltar i Kulturskolan, sa Lena Grönlund (S).

Hon menade att Kulturskolan redan har ett sparbeting på 200 000 kronor i årets budget.

S vill ha avgiftsfri kulturskola

– Om vi nu ska höja avgifterna riskerar vi att tappa engagemang och talang som vår kommun så väl behöver, sa Grönlund.

I stället ville S se en avgiftsfri kulturskola för barn och unga och oförändrade hyror för idrottshallar.

Bertilsson: "S tar inte ansvar"

Stig Bertilsson (M) svarade att han hade svårt att förstå hur S resonerade.

– Vi har haft en tradition i vår kommun av att ha en viss avgift i Kulturskolan och för att hyra idrottshallar. Det har vi varit överens om tidigare. Det är ganska fascinerande att S byter fot när man inte längre sitter i majoritet och inte behöver ta ansvar.

– Man kan inte bortse från den intäkt som det här ger på totalt en kvarts miljon kronor. Kommunens kostnader har tidigare varit för höga i förhållande till de intäkter vi har att röra oss med. Nu har vi en ordnad ekonomi, något också revisorerna gett uttryck för.

En extra kostnad

Bertilsson sade sig ha förståelse för att det blir en extra kostnad för den enskilda familjen.

– Den ökade avgift som det här innebär är inget en familj bara hostar upp, men kommunen kan inte heller bara hosta upp de pengar som krävs för att hålla i gång den kvalitativa kulturskola som vi har. Vi har i dag en kulturskola som kostar 2,7 miljoner kronor, sa Bertilsson.

Så mycket höjs avgiften

Beslutet blev enligt kommunstyrelsens förslag.

Avgiften för barn och unga enskilda elever höjs från 425 kronor per termin till 475 kronor. För gruppelever höjs taxan från 225 kronor till 275 kronor per termin.

S-gruppen reserverade sig till förmån för eget förslag.

Artikeltaggar

Bengtsfors kommunKommunfullmäktigeKulturskolanLena GrönlundPolitikStig BertilssonTaxa

Så här jobbar Dalslänningen med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.