Hoppa till huvudinnehållet

Ridklubb prisades för ungdomssatsning

Publicerad:
Emilie Augustin hoppade med Zorro.
Emilie Augustin hoppade med Zorro. Foto: Tommy Löfgren

I lördags uppmärksammades Bengtsfors Ridklubb för sitt arbete med barn och ungdomar. Då fick föreningen motta Länsförsäkringar Älvsborgs stipendium Lovande förebilder.

Det blev en intensiv dag på ridklubben i Knösteviken i lördags.

Lena Arwedahl från Länsförsäkringar Älvsborg delade ut priset Lovande förebilder till Bengtsfors ridklubb. Här med Mia Saga, ordförande, Margareta Johansson, stallchef, nyinköpta hästen Silver och en grupp ungdomar.
Lena Arwedahl från Länsförsäkringar Älvsborg delade ut priset Lovande förebilder till Bengtsfors ridklubb. Här med Mia Saga, ordförande, Margareta Johansson, stallchef, nyinköpta hästen Silver och en grupp ungdomar. Foto: Tommy Löfgren

Först var det dags för de allra minsta ryttarna att sitta upp i sadlarna. Det var andra gången för terminens Hästis. Under vuxen ledning för barnen bekanta sig med hästar och tryggt rida runt i ridhuset.

Klubbhoppning

Liza Eliasson hoppade med Kelly, en av klubbens nyinköpta hästar.
Liza Eliasson hoppade med Kelly, en av klubbens nyinköpta hästar. Foto: Tommy Löfgren

Direkt efter Hästis arrangerades en klubbhoppning med tiotalet starter.

Tryggt i sadeln på en trygg häst och med en vuxen ledare. Det är Hästis för de minsta.
Tryggt i sadeln på en trygg häst och med en vuxen ledare. Det är Hästis för de minsta. Foto: Tommy Löfgren

Inledningen på den blev extra festlig. På plats var Lena Arwedahl från Länsförsäkringar Älvsborg.

Fin uppmuntran

Hon hade en med sig en check värd 10 000 kronor, ett diplom och en bukett blommor. Ridklubben fick årets stipendium Lovande förebilder i Bengtsfors kommun.

Linnéa Rådén på Silver.
Linnéa Rådén på Silver. Foto: Tommy Löfgren

– Föreningsliv kan vara en livsstil. Så är det ofta för medlemmar i ridklubbar. Hästskötsel är ett fritidsintresse som kan innebära både tidiga morgnar och sena lördagskväll, sa hon och fortsatte.

En ny termin av Hästis har startat. Här får föräldrar och vuxna vara med och leda de allra minsta ryttarna.
En ny termin av Hästis har startat. Här får föräldrar och vuxna vara med och leda de allra minsta ryttarna. Foto: Tommy Löfgren

– Bengtsfors Ridklubb firade nyligen 40 år och att föreningen kunnat erbjuda en meningsfull fritid tillunga i Bengtsfors under så lång tid förtjänar en eloge.

Lena Arwedahl från Länsförsäkringar Älvsborg delade ut priset Lovande förebilder till Bengtsfors ridklubb. Här med Mia Saga, ordförande, Margareta Johansson, stallchef, nyinköpta hästen Silver och en grupp ungdomar.
Lena Arwedahl från Länsförsäkringar Älvsborg delade ut priset Lovande förebilder till Bengtsfors ridklubb. Här med Mia Saga, ordförande, Margareta Johansson, stallchef, nyinköpta hästen Silver och en grupp ungdomar. Foto: Tommy Löfgren

Artikeltaggar

BengtsforsBengtsfors RidklubbHästHästhoppningHästlivLänsförsäkringarNyheterSport

Så här jobbar Dalslänningen med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.