Fyra viltolyckor inträffade mellan tisdag och onsdag i vårt område. I samtliga fall handlar det om rådjursolyckor.
Vid tiotiden på tisdagskvällen krockade en personbil med ett rådjur i Bengtsfors. Rådjuret försvann in i skogen och eftersöksjägare kallades till platsen. Det är okänt om rådjuret hittades och kunde avlivas.
En timme senare kolliderade en annan personbil med ett rådjur i Ödeborg. Polisen rapporterar om skador på bilen och att eftersöksjägare tillkallades. Det är oklart om rådjuret påträffades.
På onsdagsmorgonen skedde två ytterligare rådjursolyckor. En i Högsäter där rådjuret avlivades på plats och en i Rännelanda där rådjuret sprang vidare in i skogen och eftersöksjägare sattes in med okänt resultat.