Nyskördade grönsaker, tovade vantar och riksdagspolitiker som hackade äpplen. Det fanns många olika inslag som lockade besökare till årets Hantverks- och skördemarknad – startskottet på kulturveckan i Ed.
20 bord var uppdukade med allt från färska grönsaker och stickade koftor till nyslungad honung och syltad havtorn när Hantverks- och skördemarknaden drog i gång vid lunchtid på lördagen.
– Vi är jättenöjda. Det krockar ju med Bonnamarknad i Bengtsfors i år, men vi tycker att det är lika välbesökt ändå, sa Stina Karlsson, som ingår i arrangörsstaben.
Catrina Östlund från Tisselskog var en av många försäljare på plats. På sitt bord hade hon lagt upp välgjorda stickade alster.
– Det här är jättetrevligt. Jag har varit med på Bonnamarknad i Bengtsfors tidigare, men i år ville jag testa något nytt, sa hon.
De yngsta fick en ridtur
Även läsbussen Läster var på besök och Ridcenter på Dal som erbjöd de yngsta besökarna en ridtur.
Underhöll under dagen gjorde delar av Dragspelets vänner. Inomhus var det Kulturskolans elever som stod för musiken.
Där fanns det också kaffe och hembakt paj att inmundiga samt pyssel för barnen.
För andra året i rad fanns också Eds quiltarna på plats. De hade tagit med sig sina symaskiner och satt och sydde färgglada kreationer.
Must för välgörenhet
Ett av de stora dragplåstren under dagen var såklart den färskpressade äppelmusten. Med hjälp av den skänkta äppelpressen från den franska vänorten Cepoy och givmilda invånare som donerat äpplen, var det ett frenetiskt engagemang med att hacka och pressa äppelmust. Till och med riksdagspolitikern Paula Holmqvist (S), högg i.
De inkomster som musten gav gick direkt till Världens barn.
Hantverks- och skördemarknaden var som vanligt startskottet till den årliga Kulturveckan som arrangeras i Dals-Eds kommun. Redan under helgen anordnades flera aktiviteter som fortsätter veckan ut.
Arrangerar gör Studieförbunden ABF och Vuxenskolan, Sisu, Bibliotek Dalsland, Dals-Ed kultur och fritid samt föreningar och privatpersoner.